• Sıkça Sorulan Sorular
 • 0(216) 643 00 60
 • en yakın eczane EN YAKIN ECZANE
nutraxin eczanelerde Eczanelerde

Tonalin CLA Nedir? Tonalin CLA Ne İşe Yarar?

Omega, çoklu doymamış yağ asitlerini ifade eder. Bu asitler, insan vücudu için oldukça faydalı olabilir. Fakat aynı yağ asidi grubunda en az omega-3 kadar önemli başka bir madde daha yer alır. Bu madde omega-6 yağ asididir. Omega-6, hücre zarlarının yapısında yer alır. Böylece hücre yapısına birçok fayda sahip olduğu söylenebilir. Hücrelere sunduğu fayda dolayısıyla genel sağlık üzerinde olumlu etkiler yaratabilir. Fakat hücrenin bir parçası olmasına rağmen vücut kendi omega-6’sını üretemez. Dolayısıyla omega-6 beslenme ve özellikle takviye yoluyla da alınabilir. (1) 

Tonalin CLA Nedir? 

Özellikle kilo vermeye yönelik bir düzen oluşturma aşamasındakiler, tonalin ismine rastlamış olabilir. Peki bu kadar sık kullanılan Tonalin CLA nedir? Tonalin CLA’nın açılımı, konjuge linoleik asittir. Bir tür omega-6 yağ asididir. Konjuge linoleik asidin, belirli bir izomer karışımını içerir. İnsan vücudunda bazı yiyeceklerin sindirilmesi sırasında doğal yollarla açığa çıkar. Sığır eti ve süt ürünlerinde de doğal olarak bulunabilir. (1)


CLA’nın vücutta sentezlenebilen miktarı, oldukça düşüktür. Bu madde, hayvansal kaynaklarda daha yüksektir. Çünkü hayvanların sindirim sisteminde yaşayan bakteriler tarafından sentezlenir. Böylece hayvansal gıdalara da aktarılmış olur. Dolayısıyla vücudunuzdaki CLA miktarını artırmak isterseniz hayvansal besinlerden yardım alabilirsiniz. (1)


Bitkisel kaynaklı CLA içeren besinler çok fazla yoktur. Bitkisel yağlar, tohumlar ve fındıklar, bir miktar CLA içerebilirler. Ancak bu besinlerden vücut için fark yaratan bir etki beklenmesi doğru olmayabilir. Yaygın olarak tercih edilen yöntemlerden biriyse takviye kullanımıdır. Zira takviyeler sayesinde ihtiyacınız olan CLA’yı çok daha hızlı ve yeterli düzeyde alabilirsiniz. (1)

Tonalin CLA İşlevleri Nelerdir?

Tonalin CLA, vücuttaki yağ kütlesini azaltmaya yardımcı olabilirken, kas kütlesini de artırmaya destek olabilir. Yağ hücrelerinin büyümesini engelleme üzerinde etkisi bulunan madde, kilo verme sürecindeki bireylere tavsiye edilebilir. “Tonalin CLA ne işe yarar?” sorusuna verilebilecek diğer cevaplar ise şöyledir: 


 • Metabolik sağlığı destekler
 • Enerji harcamasını artırabilir
 • Antioksidan özelliklere sahiptir
 • İmmün sistem fonksiyonlarını destekler
 • İnflamasyonu azaltabilir
 • Antikanserojeniktir

CLA, özellikle antioksidan özellikleri sayesinde vücuttaki hücre hasarının azalmasına yardımcı olabilir. Bağışıklık sistemine sunduğu faydalarla da genel sağlığa olumlu katkı yapabilir. (2)

Tonalin CLA Ne Zaman ve Nasıl Kullanılır?

Öncelikle CLA Tonalin kullanımına doktor kontrolünde başlamak gerekir. Doktorunuz yaptığı tahlil ve tetkikler sonucunda hangi takviyeleri kullanacağınıza karar verir. İhtiyacınıza en uygun takviyeyi sunan doktorunuz, dozaj ve diğer kullanım talimatlarını size bildirecektir. CLA takviyesi kullanırken genel olarak dikkat etmeniz gereken noktalar şunlardır:


 • Dozaj: CLA takviyeleri çoğunlukla tablet veya kapsül formundadır. Günde kaç adet almanız gerektiği, bireysel sağlığınıza, yaşınıza ve genetik yapınıza göre değişebilir. Zira CLA kullanımının vücut kompozisyonuna etkisine yönelik çalışmaların sonuçları, sayılan faktörlere göre farklılık gösterebilir.

 • Kullanım süresi: Takviye kullanma rutininizi ne kadar sürdüreceğiniz, yine doktor tarafından belirlenir. Düzenli aralıklarla gideceğiniz doktor kontrollerinde bu sürenin yeniden belirlenmesi gerekebilir.

 • Kullanma zamanı: CLA takviyelerinin çoğunlukla yemeklerle birlikte alınması tavsiye edilir. Bu sayede takviyenin emilimi ve tolerabilitesi artabilir. 

 • İstikrar: Takviye kullanımında en önemli unsurlardan biri istikrardır. Takviyeyi disiplinli şekilde kullanırsanız sonuç alma hızınız yükselebilir. (3)

Herhangi bir takviyeyi kullanmadan önce etiketini ve talimatlarını mutlaka okumalısınız. Hekiminizin önerilerine uymalı, kafanızda bir soru işareti oluştuğunda yine doktorunuza danışmalısınız. Kullanım süresince vücudunuzdaki gelişmeleri takip etmenizde de yarar vardır.


Kaynaklar:


 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4429457/
 2. https://tkb.dergisi.org/pdf/pdf_TKB_71.pdf
 3. http://nek.istanbul.edu.tr:4444/ekos/TEZ/41342.pdf 
Bu Yazıyı Beğenenler Bunlara da Göz Atabilir