• Sıkça Sorulan Sorular
  • 0(216) 643 00 60
  • en yakın eczane EN YAKIN ECZANE
nutraxin eczanelerde Eczanelerde

Sıkça Sorulan Sorular

Gıda takviyesi nedir?

Türk Gıda Kodeksi ve Takviye Edici Gıdalar Tebliğinde geçen tanımı ile takviye edici gıda: Normal beslenmeyi takviye etmek amacıyla, vitamin, mineral, protein, karbonhidrat, lif, yağ asidi, amino asit gibi besin öğelerinin veya bunların dışında besleyici veya fizyolojik etkileri bulunan bitki, bitkisel ve hayvansal kaynaklı maddeler, biyoaktif maddeler ve benzeri maddelerin konsantre veya ekstraktlarının tek başına veya karışımlarının kapsül, tablet, pastil, tek kullanımlık toz paket, sıvı ampul, damlalıklı şişe ve diğer benzeri sıvı veya toz formlarda hazırlanarak günlük alım dozu belirlenmiş ürünleri” ifade eder.

Kimler gıda takviyesine ihtiyaç duyar?

Düzenli ve yeterli beslenme, bol miktarda meyve, sebze, tam tahıl, yeterli protein ve sağlıklı yağlar içeren bir diyetle sağlanabilir. Yoğun yaşam şartları, olumsuz çevre koşulları, işlenmiş besinler, giderek artan stres faktörleri (trafik, iş ilişkileri, hızlı yaşam) düzenli olarak dengeli bir diyet uygulanmasını zorlaştırmaktadır. Bununla birlikte besinleri hazırlarken kullandığımız yanlış pişirme teknikleri, mevsim geçişlerinde yaşanan sıkıntılar, tek yönlü beslenme ile sigara , alkol kullanımı gibi faktörler nedenleriyle mikrobesinlere ihtiyaç artabilir.

Nutraxin gıda takviyesi üretiminde nelere dikkat ediyor? Kalitesinden nasıl emin olabiliriz?

Öncelikle besin desteklerinde kalite önemlidir. Besin desteklerinin amacı yaşam kalitesini yükseltmek ve hastalıklara yakalanma riskine karşı koruma sağlamaktır. Nutraxin ürünlerinde tüm üretim, laboratuvar ve dağıtım tesisiyle hammaddeden son kullanıcıya kadar olan süreçte kaliteyi garanti edilmektedir. Iso 22000 , Helal ve Kosher sertifikaları ile gıda güvenilirliği sunmaktadır. 

Ürünlerinizde Helal sertifikası var mıdır?

Nutraxin bünyesinde bulunan ürünlerin Helal sertifikası bulunmaktadır.

Gıda takviyelerinin ruhsatlandırılması hangi bakanlık tarafından yapılmaktadır?

Gıda takviyeleri Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmaktadır.

Gıda takviyesi alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Güvenilirliğinden ve kalitesinden emin olduğunuz ciddi firmaları tercih etmelisiniz. Bunun için GMP standartlarına uyarak üretim yapan, üretim için gerekli belgelere sahip olan kurumlar araştırılmalıdır. Ürün üzerinde yer alan etiket bilgileri net ve anlaşılır olmalıdır. İçeriğin tamamı mutlaka etikette belirtilmelidir. Üreticinin iletişim bilgilerinin etikette yer alıp almadığı kontrol edilmelidir. İçeriğin size uygun olup olmadığını kontrol etmek için sağlık uzmanına danışmanız doğru olacaktır.

Sorularımız olduğunda size nasıl ulaşabiliriz?

Sorularınız için 0216 643 00 60 nolu danışma hattımızdaki uzman kadromuzdan destek alabilirsiniz.