• Sıkça Sorulan Sorular
  • 0(216) 643 00 60
  • en yakın eczane EN YAKIN ECZANE
nutraxin eczanelerde Eczanelerde

Omega 3 Kilo Aldırır mı?

Vücudumuza birçok yararlı etkisi olan omega 3 kilo alımına sebep olur mu? Detaylar içeriğimizde!

İnsan vücudunda doğal yollarla üretilemeyen besinlerden olan yağ asitleri, vücudun işleyişinde birçok önemli görevde rol alır. Dengesiz beslenmek, kilo alırken bile belirli besin gruplarının yetersiz düzeyde tüketilmesi anlamına gelebilir. Vücuda belirli besin gruplarından yetersiz düzeyde veya fazla almak çeşitli olumsuzluklara yol açabilir.

Kontrol dışı kilo almak insan sağlığı için önemli bir problemdir. Vücudun sağlıklı kilosunu korumak, genel anlamda yaşam kalitesini artırmanın yanı sıra daha sağlıklı bir hayat sağlar. Bağışıklık sistemi, kalp sağlığı ve cilt sağlığı gibi alanlarda önemli rol alan bir yağ asidi olan omega 3, vücutta üretilemeyen bir besin türüdür. Besinler ve takviyeler yardımıyla vücuda alınan omega 3; bazı sebzeler, kuruyemişler ve deniz ürünlerinde bulunur.

Kontrolsüz Kilo Almak Omega 3 ile İlişkilendirilebilir mi?

İnsan vücudunun kilo almasının temel sebebi alınan kalori miktarının, tüketilenden daha fazla olmasıdır. Gıdaların besin değerlerinin birbirlerinden farklı olmasının yanı sıra insanların ihtiyaç duydukları besin miktarı da değişiklik gösterebilir.

İhtiyaç duyulan kaloriden fazlasının alınması durumunda kontrolsüz kilo alınması söz konusu olabilir. Bu durumu engellemek adına tüketilen besin miktarının orantılı olarak azaltılması işe yarayabilir. Omega 3 ihtiyacının belirlenmesi ve belirlenen miktarın karşılanması için doktor desteğine başvurulabilir. Bu sayede konunun uzmanının yardımıyla ihtiyaç duyulan miktarda omega 3 yağ asidine, doğru miktarda kalori tüketerek ulaşılabilir.

Dengeli ve Düzenli Beslenmek Faydalı Olabilir

İnsan vücudunda üretilemeyen birçok besin gibi omega 3’ün de dışarıdan alınması gerekir. Deniz ürünleri, yeşil sebzeler ve kuruyemiş gibi besinlerde bulunan omega 3, vücudun çalışması için birçok alanda önemli görevler alır. Çeşitli durumlarda ihtiyaç duyulan miktarın karşılanması için besin takviyeleri kullanılabilir. Besin takviyeleri, doktor kontrolünde belirlenen düzeyde kullanıldığı sürece oldukça faydalı olabilir. Vücudun sağlıklı bir şekilde çalışması için gereken birçok bileşeni sağlayarak, birçok sağlık sorununun önüne geçmenin yanı sıra genel vücut sağlığına da olumlu etki edebilir.

YAZIYI OKUYANLAR BU YAZILARI DA OKUDU