• Sıkça Sorulan Sorular
  • 0(216) 643 00 60
  • en yakın eczane EN YAKIN ECZANE
nutraxin eczanelerde Eczanelerde

Çocuklarda Vitamin Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Çocukların gelişimi için iyi bir beslenme düzeni gereklidir. Aynı zamanda sağlıklı vitamin takviyeleri ile bağışıklık sistemi ve temel gelişimleri desteklenebilir.

Çocuklarda Vitamin Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Ebeveynler çocuklarının güçlü bir bağışıklığa sahip olması için vitamin takviyesini şart görüyor. Peki vitamin kullanımı nasıl olmalıdır?

Öncelikle çocuk vitamini kullanımının doktorunuzun yönlendirmesi ile yapılması gerektiğini bilin. Vitaminler yüksek dozda kullanıldığında pek çok önemli sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu sebeple çocuğunuzun beslenme alışkanlıklarını gözlemlemeden yarar sağlayacağını düşünmek ve kullanmak beklenmedik sorunlara yol açabilir. Sağlıklı beslenen, bağışıklığı güçlü bir çocuğun vitamin takviyesine ihtiyacı olup olmadığını doktorunuza danışarak kararlaştırabilirsiniz. Bu sebeple böyle bir ihtiyaç olduğunu düşünüyorsanız doğrusunu öğrenmelisiniz. 

Hangi Vitamin Hangi Besinde Bulunur?

A vitamini turuncu sarı renkli meyve, sebzelerde, balık, yumurta, süt ürünlerinde bulunur. Cilt sağlığı onarım ve enfeksiyonlarda kullanılır.

B vitamini metabolik süreçlerde ve kanda bulunan alyuvar yapımında kullanılır.

C vitamini, yara iyileştirici ve enfeksiyonlara karşı direnç kazandırıcı özelliği ile kullanılır. Turunçgiller ailesinde, portakal, mandalina, greyfurt gibi vücut direncini yukarı çıkartan besinler bulunmaktadır.

D vitamini kemik ve diş sağlığımız için çok önemli bir bileşendir. Vücuda kalsiyum ve fosfor emilimi sağlar yumurta sarısı, süt ürünleri ve balıkta bol miktarda bulunur. Vücudumuzda da güneş ışığı yardımı ile D vitamini üretilir.

E vitamini zararlı kimyasallara koruyucu özelliği ile öne çıkar. Tam tahıllılarda, ıspanak gibi yeşil sebzelerde ve bazı kuruyemişlerde bulunur.

Ebeveynlere bu konudaki en önemli önerimiz çocuk ve bebek vitamini satın alırken, en doğru seçimi yapabilmek için uzman bir doktorun görüşünü almaları olacaktır. Nutraxin çocuk vitamini karışımı ile çocukların sağlıklı takviye gıda almasına yardımcı olabilirsiniz. 

YAZIYI OKUYANLAR BU YAZILARI DA OKUDU