• Online Yardım
  • Sıkça Sorulan Sorular
  • 0(216) 643 00 60
  • EN YAKIN ECZANE
Sadece Eczanelerde
çocuk vitamini

Çocuklarda Vitamin Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Çocukların gelişimi için iyi bir beslenme düzeni gereklidir. Aynı zamanda sağlıklı vitamin takviyeleri ile bağışıklık sistemi ve temel gelişimleri desteklenebilir.

Çocuklarda Vitamin Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Ebeveynler çocuklarının güçlü bir bağışıklığa sahip olması için vitamin takviyesini şart görüyor. Peki vitamin kullanımı nasıl olmalıdır?

Öncelikle çocuk vitamini kullanımının doktorunuzun yönlendirmesi ile yapılması gerektiğini bilin. Vitaminler yüksek dozda kullanıldığında pek çok önemli sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu sebeple çocuğunuzun beslenme alışkanlıklarını gözlemlemeden yarar sağlayacağını düşünmek ve kullanmak beklenmedik sorunlara yol açabilir. Sağlıklı beslenen, bağışıklığı güçlü bir çocuğun vitamin takviyesine ihtiyacı olup olmadığını doktorunuza danışarak kararlaştırabilirsiniz. Bu sebeple böyle bir ihtiyaç olduğunu düşünüyorsanız doğrusunu öğrenmelisiniz. 

Hangi Vitamin Hangi Besinde Bulunur?

A vitamini turuncu sarı renkli meyve, sebzelerde, balık, yumurta, süt ürünlerinde bulunur. Cilt sağlığı onarım ve enfeksiyonlarda kullanılır.

B vitamini metabolik süreçlerde ve kanda bulunan alyuvar yapımında kullanılır.

C vitamini, yara iyileştirici ve enfeksiyonlara karşı direnç kazandırıcı özelliği ile kullanılır. Turunçgiller ailesinde, portakal, mandalina, greyfurt gibi vücut direncini yukarı çıkartan besinler bulunmaktadır.

D vitamini kemik ve diş sağlığımız için çok önemli bir bileşendir. Vücuda kalsiyum ve fosfor emilimi sağlar yumurta sarısı, süt ürünleri ve balıkta bol miktarda bulunur. Vücudumuzda da güneş ışığı yardımı ile D vitamini üretilir.

E vitamini zararlı kimyasallara koruyucu özelliği ile öne çıkar. Tam tahıllılarda, ıspanak gibi yeşil sebzelerde ve bazı kuruyemişlerde bulunur.

Ebeveynlere bu konudaki en önemli önerimiz çocuk ve bebek vitamini satın alırken, en doğru seçimi yapabilmek için uzman bir doktorun görüşünü almaları olacaktır. Nutraxin çocuk vitamini karışımı ile çocukların sağlıklı takviye gıda almasına yardımcı olabilirsiniz. 

C Vitamini, Vitamin C

C Vitamini

C vitamini, diğer adıyla askorbik asit narenciye, biber, kır iğdesi gibi besin kaynklarında bulunmaktadır.

D Vitamini, Vitamin D

D Vitamini

D vitamini, diğer adıyla kolekalsiferol veya ergokalsiferol. Uskumru, Ringa , ciğer , yumurta sarısı ve mantar gibi besin kaynaklarında bulunmaktadır.

d3 vitamini nedir

D3 Vitamini Nedir? D3 Eksikliğinde Neler Olur?

D3 vitamini, özellikle çocukların gelişimi için oldukça önemlidir. D3 vitamini eksikliği ise hem yetişkinlerde hem de çocuklarda birçok sağlık problemine yol açabilir. İşte bu yüzden D vitamini değerinin istenilen düzeyde olması gerekmektedir.

omega 3 nedir

Omega 3 ve Turna Yemişi Gıda Takviyesi Kullanımı

Omega 3 ve Kızılcık'ın (Turna Yemişi) faydaları nedir sorusunun cevabını bulabileceğiniz yazımızda, her iki ürünün mental ve fiziksel faydalarına göz atabilirsiniz. Beyin, sinir sistemi, kalp ve damar sağlığı için tavsiye edilen Omega 3 kullanımı için 10 farklı nedeni sizler için derledik.