• Sıkça Sorulan Sorular
  • 0(216) 643 00 60
  • en yakın eczane EN YAKIN ECZANE
nutraxin eczanelerde Eczanelerde

Kışın D Vitamini Kullanmak Zorunlu mudur?

Vücudun zorunlu ihtiyaçlarından biri olan D vitaminini kış mevsiminde takviye olarak almak zorunlu mudur? İşte cevaplar!

D vitamini, bağışıklık sisteminin ve kemiklerin güçlenmesine katkı sağlayan bir vitamindir ve insan sağlığı için son derece önemlidir. Güneşe maruz kalındığında vücut tarafından kendiliğinden üretilebilmektedir. Bu nedenle yaz aylarında D vitamini eksikliği pek görülmez.  Kış aylarında ise güneşten daha az yararlanıldığı için vücut D vitamini üretmekte zorlanır. Ayrıca kalın giyinmek sonucu güneş ışınlarının vücuda daha az temas etmesi gibi sebepler, kışın D vitamini kullanmayı gerektirir. 

D Vitamininin Faydaları

İnsan sağlığı açısından neredeyse hayati önem taşıyan D vitamini, bağışıklık sistemini güçlendiren en önemli vitaminlerden bir tanesidir. D vitamininin yeterli miktarlarda alınması, kemikleri güçlendirmenin yanı sıra; kanser ve diyabet gibi hastalıklara karşı da direnç kazandırır. D vitamini, hastalıklara neden olan virüs ve bakterilere karşı vücutta adeta bir zırh görevi görür. Bir diğer faydası da kemik sağlığını önemli ölçüde korumasıdır. Kemiğin yapı taşı olan kalsiyumu, D vitamini destekler. Ayrıca, çeşitli kas hastalıklarının tedavisinde de D vitamininden faydalanılır. Dahası, D vitamininin solunum enfeksiyonlarını azaltma gibi bir faydası da vardır. Sağlıklı bir hamilelik süreci için de D vitaminine fazlasıyla gerek vardır. Kimi durumlarda, bilişsel bozuklukları önlemeye de yardımcı olan D vitamini, sinir sisteminin sağlıklı gelişmesine yardımcı olur. Parkinson, Alzheimer ve benzeri bilişsel hastalıkların ortak noktalarından bir tanesi ise D vitamini eksikliğinin yaygın bir şekilde görülmesidir.

YAZIYI OKUYANLAR BU YAZILARI DA OKUDU