• Online Yardım
  • Sıkça Sorulan Sorular
  • 0(216) 643 00 60
  • EN YAKIN ECZANE
Sadece Eczanelerde

İyi Yaşam Rehberi

Demir Eksikliği Nedir? Vücuda Demir Takviyesi Yapmak

Demir takviyesi ile doğal koşullardan alamadığınız eksikliğinizi giderebilir, demir eksikliğinin yol açtığı problemleri hafifletebilirsiniz.

Demir Eksikliği Nedir? Vücuda Demir Takviyesi Yapmak

Demir eksikliği, vücudun yeteri kadar demir minerali olmadığı dönemlerde ortaya çıkar. Bu durum vücuttaki alyuvar sayısının azalmasına ve dolayısıyla kansızlık ya da anemi durumunu meydana getirir. Vücuda yeteri kadar demir alınmaması, bağırsak hastalıkları sonucu oluşmuş sindirim sisteminde demir emiliminin sağlanamaması, kan kaybının olduğu durumlar bu eksikliğe neden olan bazı faktörler olarak bilinmektedir. 

Belirtileri arasında; baş dönmesi, halsizlik, nefes darlığı, baş ağrısı, algılama-öğrenme durumunda azalma, kalp çarpıntısı, kuru ve yıpranmış cilt-saçlar, dilde ve ağızda şişme ile yutkunmada güçlük gibi belirtiler yer almaktadır. Vücudun bu minerali uzun vadede yeteri kadar alamaması durumunda kalp spazmı veya kalp krizi riski artar, kronik karaciğer sorunu ile psikolojik problemler ile karşılaşabilmektedir. Mineral yetersizliğinden kaynaklanan bu eksiklik en çok Akdeniz anemisi hastalığı ile karıştırılır. Kanserler, karaciğer ve böbrek hastalıkları ile hemoroid gibi hastalıklar da kansızlık yapar. Takviyeye rağmen kan değerleri yükselmeyen kişilere Akdeniz anemisi teşhisi konulabilmektedir. Eğer iki hastalık da taşınıyorsa ilk olarak mineral eksikliği tedavi edilir, ardından hemoglobin elektroforezi bakılır. Akdeniz anemisi taşıyıcılarının hemoglobin değeri 9-10 mg arasındadır. 

Vücuda Demir Takviyesi Yapmak

En etkin çözümü demir takviyesi almaktır. Gıda yardımıyla takviye alınabileceği gibi demir hapı da eksikliği giderebilmektedir. Kırmızı et, tavuk eti, balık, dalak, karaciğer, yumurta, lahana, brokoli, baklagiller, pirinç ve tahıllar takviye sağlayabilecek gıdalar arasında yer almaktadır. En iyi demir takviyesi et ve et ürünlerinden alınır. Eğer et ve et ürünleri tüketmiyorsanız demir hapı kullanımı yapılmalı veya meyve-sebze türlerinden takviye alınmalıdır. Hamilelikte demir takviyesi ne zaman yapılır sorusunun cevabı, Dünya Sağlık Örgütü tarafından, gebeliğin 16. haftadan sonra günlük yeterli düzeyde alınması önerilmektedir.

YAZIYI OKUYANLAR BU YAZILARI DA OKUDU

C Vitamini, Vitamin C

C Vitamini

C vitamini, diğer adıyla askorbik asit narenciye, biber, kır iğdesi gibi besin kaynklarında bulunmaktadır.

D Vitamini, Vitamin D

D Vitamini

D vitamini, diğer adıyla kolekalsiferol veya ergokalsiferol. Uskumru, Ringa , ciğer , yumurta sarısı ve mantar gibi besin kaynaklarında bulunmaktadır.

Metabolizmayı Hızlandırma Yolları Nelerdir ?

Daha hızlı kilo vermek mi istiyorsunuz? O zaman bu işe metabolizmanızı hızlandırarak başlayın! Peki, metabolizmanızı nasıl hızlandırırsınız? Metabolizmayı hızlandıracak yiyecekler nelerdir? Gelin birlikte inceleyelim.
Metabolizma, insan vücudunun temel yaşamsal fonksiyonlarına destek olmak için, tükettiği besinlerin hücreler tarafından yakılması demektir. Yani metabolizma, vücudun alınan kaloriyi enerjiye dönüştürme eylemidir ve bu durum kişiden kişiye değişiklik göstermektedir.

bağışıklık sistemi güçlendiriciler

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir

Bağışıklık güçlendirici takviyeler ve besinler ile vücudunuzu hastalıklara karşı dayanıklı hale getirebilirsiniz.

glukozamin nedir

Glukozamin Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Eklem ağrılarınızı hafifletmek ve mide rahatsızlıklarını iyileşmesine yardımcı olabilmek için Glukozamin bileşiğinin vücutta yeteri miktarda olması yararlı olacaktır. En kolay şekilde hangi besinlerden elde edilir ve faydaları nelerdir?