• Sıkça Sorulan Sorular
  • 0(216) 643 00 60
  • en yakın eczane EN YAKIN ECZANE
nutraxin eczanelerde Eczanelerde

Kimler Omega 3 Kullanmalıdır?

Omega 3 ne işe yarar ve omega 3'ü kimler kullanabilir? Detaylar içeriğimizde!

Omega 3, insan vücudu için son derece önemli olan çoklu doymamış yağ asidi türüdür. Omega 3, insanların metabolizmasının sağlıklı çalışmasına destek olan faydalı bir yağ asididir. İnsan vücudunda sentezlenemediği için mutlaka ek gıdalarla alınması gerekir. Kimlerin Omega 3 kullanması gerektiği kişiler tarafından merak edilmektedir. Omega 3, belirli bir yan etki görülmediği sürece çocuk, genç, yetişkin ve yaşlı olmak üzere herkese tavsiye edilir. Özellikle ülkemizde yeterli miktarda balık tüketimi olmadığı için mutlaka takviye olarak Omega 3 kullanılmalıdır.

Omega 3 Çeşitleri Nelerdir?

ALA, EPA ve DHA olmak üzere 3 çeşit Omega 3 vardır. ALA besinlerde bulunan en yaygın Omega 3 çeşididir ve vücut tarafından enerji elde etmek için kullanılır. Besinlerden alınan en yaygın Omega 3 çeşidi olmasına rağmen direkt olarak kullanılamaz; önce EPA’ya sonra da DHA’ya dönüştürülmelidir. Bu dönüşüm, insanlarda genelde olması gerektiği oranda değildir bu nedenle ALA’nın takviye olarak tek başına kullanılması yeterli değildir. EPA, özellikle insan psikolojinin sağlıklı olmasına yardımcı olmaktadır. Somon, uskumru ve alabalık gibi yağlı balıklarda bulunur. DHA da EPA gibi somon ve uskumru gibi yağlı balıklarda bulunur. Aynı zamanda yengeç ve midye gibi kabuklu deniz ürünlerinde de vardır.

Omega 3 ve Faydaları

Omega 3 kalp sağlığını korumayı destekleyen önemli bir yağ asididir ve sinir sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Bunun için yeterli miktarda balık tüketmek çok önemlidir.

YAZIYI OKUYANLAR BU YAZILARI DA OKUDU