• Sıkça Sorulan Sorular
  • 0(216) 643 00 60
  • en yakın eczane EN YAKIN ECZANE
nutraxin eczanelerde Eczanelerde

Kolajenin Vücuttaki Görevleri Nelerdir?

Kolajen vücuttaki hareket taşlarının yapı taşı olan proteine verilen isimdir. Kemik, kıkırdak, lif ve eklemlerin arasında dolgu görevi yapar. Kolajenin vücuttaki temel amacı dokulara destek sağlayarak güçlenmesine sağlamak ve cilt üzerindeki esnekliği arttırmaktır.

Vücudumuzun doğal kolajen üretimi 20’li yaşlardan sonra her yıl ortalama yüzde 1-1.5 oranında azalmakta olduğu bilimsel olarak açıklanmıştır. Cildin 20’li yaşlardan sonra esnekliğini kaybetmemesi için kolajen takviyesi almak gerekmektedir.

Kolajen İçeren Besinler Nelerdir?

Vücuda yeterli miktarda kolajeni sağlayabilmek için;

Et ürünleri,

Balık çeşitleri,

Elma, çilek, kiraz, pancar, kırmızı biber gibi likopeni yüksek besinler,

Portakal, limon, kivi, greyfurt, mango ve ananas gibi c vitamini deposu besinler,

Lizin oranı yüksek olan, soya sütü, peynir, çay, fındık ve fıstıklar,

Kereviz, yeşil ve siyah zeytin, sarımsak salatalık ve muz gibi sülfürü fazla olan besinleri tüketerek vücudun kolajen ihtiyacı desteklenebilir.

Kolajenin Vücut İçin Görevleri

Kolajenin en bilindik yanı, vücuttaki yumuşak dokuları destekleyen fibröz bir protein olmasıdır. İnsan yaşamının kolaylaşması, vücuttaki esnekliğin ve dinamizmin kaybolmaması için kolajen içeren besinleri tüketmek ve bu besinlerden elde edilen kolajenler yeterli gelmediğinde kolajen takviyesi almak önem taşır.

Kolajen kemik sağlığının korunması içinde vücudun ihtiyaç duyduğu protein olma özelliği taşımaktadır. İlerleyen yaş dönemlerinde olası görülebilecek kemik erimelerinin önüne geçmek için yeterli miktarda kolajenin vücuda depolanması gerekmektedir.

Kaslar vücudun, hareket dinamizmini sağlamaktadır. Vücutta yeterli oranda kolajen olması, kas sağlığını ve kas gelişimini de pozitif yönde etkilemektedir.

Cildin elastik bir yapıda kalması ve kırışıklıkları önlemek için de vücut kolajene ihtiyaç duyar. Özellikle yüz ve boyun bölgesinde olası kırışıkların oluşmaması için kolajen tüketiminin artması cilt sağlığınızı koruyacaktır.

Kıkırdaklar yağ tabakalarının altına saklanmalarıyla vücutta kaybolma özelliği taşımaktadır. Kıkırdakların sağlam ve kuvvetli kalması için de vücudun kolajen bakımından zengin tutulması gerekmektedir.

Hangi Kolajeni Kullanmalıyız?

Cilt sağlığını korumak için kullanacağınız kolajenler için; tip1 ve tip3 kolajen takviyelerini tercih etmelisiniz ve aynı şekilde saç ve tırnak sağlığınızı korumak içinde tip1, tip3 kolajeni kullanmalısınız. Kaslar, eklemler ve kıkırdak sağlığını korumak için ise tip2 kolajen desteği vücudunuza etki gösterecektir. Doğru tip kolajen ile istediğiniz etkiyi daha kısa sürede alabilirsiniz.

Kolajen Kullanımı Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kolajenin vücuda birçok faydası vardır ancak kolajen kullanırken dikkat edilmesi gereken belirli unsurlar vardır. Kolajen vücuda iyi gelmektedir ancak hamile olan kişilerin kullanmasının doktor kontrolü altında olması şarttır, çünkü hamilelik döneminde vücuttaki esneklik ve sıkılık dengesi değişkenlik göstermektedir. Dengeli beslenmeyi düzen altında tutabilmek adına takviye besin olarak kullanılmaması gerekmektedir, vücudun kolajen eksikliğini tamamlamak adına kullanılması doğrudur. Vücut alerjik bir reaksiyon gösteriyorsa ve kolajen kullanımı size zarar veriyorsa, vücudunuzun kolajen ihtiyacını, kolajen içeren besinlerle tamamlamanız önemlidir.

 

YAZIYI OKUYANLAR BU YAZILARI DA OKUDU