• Online Yardım
  • Sıkça Sorulan Sorular
  • 0(216) 643 00 60
  • EN YAKIN ECZANE
Sadece Eczanelerde

İyi Yaşam Rehberi

Kolajenin Vücuttaki Görevleri Nelerdir?

Kolajen vücuttaki hareket taşlarının yapı taşı olan proteine verilen isimdir. Kemik, kıkırdak, lif ve eklemlerin arasında dolgu görevi yapar. Kolajenin vücuttaki temel amacı dokulara destek sağlayarak güçlenmesine sağlamak ve cilt üzerindeki esnekliği arttırmaktır.

Vücudumuzun doğal kolajen üretimi 20’li yaşlardan sonra her yıl ortalama yüzde 1-1.5 oranında azalmakta olduğu bilimsel olarak açıklanmıştır. Cildin 20’li yaşlardan sonra esnekliğini kaybetmemesi için kolajen takviyesi almak gerekmektedir.

Kolajen İçeren Besinler Nelerdir?

Vücuda yeterli miktarda kolajeni sağlayabilmek için;

Et ürünleri,

Balık çeşitleri,

Elma, çilek, kiraz, pancar, kırmızı biber gibi likopeni yüksek besinler,

Portakal, limon, kivi, greyfurt, mango ve ananas gibi c vitamini deposu besinler,

Lizin oranı yüksek olan, soya sütü, peynir, çay, fındık ve fıstıklar,

Kereviz, yeşil ve siyah zeytin, sarımsak salatalık ve muz gibi sülfürü fazla olan besinleri tüketerek vücudun kolajen ihtiyacı desteklenebilir.

Kolajenin Vücut İçin Görevleri

Kolajenin en bilindik yanı, vücuttaki yumuşak dokuları destekleyen fibröz bir protein olmasıdır. İnsan yaşamının kolaylaşması, vücuttaki esnekliğin ve dinamizmin kaybolmaması için kolajen içeren besinleri tüketmek ve bu besinlerden elde edilen kolajenler yeterli gelmediğinde kolajen takviyesi almak önem taşır.

Kolajen kemik sağlığının korunması içinde vücudun ihtiyaç duyduğu protein olma özelliği taşımaktadır. İlerleyen yaş dönemlerinde olası görülebilecek kemik erimelerinin önüne geçmek için yeterli miktarda kolajenin vücuda depolanması gerekmektedir.

Kaslar vücudun, hareket dinamizmini sağlamaktadır. Vücutta yeterli oranda kolajen olması, kas sağlığını ve kas gelişimini de pozitif yönde etkilemektedir.

Cildin elastik bir yapıda kalması ve kırışıklıkları önlemek için de vücut kolajene ihtiyaç duyar. Özellikle yüz ve boyun bölgesinde olası kırışıkların oluşmaması için kolajen tüketiminin artması cilt sağlığınızı koruyacaktır.

Kıkırdaklar yağ tabakalarının altına saklanmalarıyla vücutta kaybolma özelliği taşımaktadır. Kıkırdakların sağlam ve kuvvetli kalması için de vücudun kolajen bakımından zengin tutulması gerekmektedir.

Hangi Kolajeni Kullanmalıyız?

Cilt sağlığını korumak için kullanacağınız kolajenler için; tip1 ve tip3 kolajen takviyelerini tercih etmelisiniz ve aynı şekilde saç ve tırnak sağlığınızı korumak içinde tip1, tip3 kolajeni kullanmalısınız. Kaslar, eklemler ve kıkırdak sağlığını korumak için ise tip2 kolajen desteği vücudunuza etki gösterecektir. Doğru tip kolajen ile istediğiniz etkiyi daha kısa sürede alabilirsiniz.

Kolajen Kullanımı Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kolajenin vücuda birçok faydası vardır ancak kolajen kullanırken dikkat edilmesi gereken belirli unsurlar vardır. Kolajen vücuda iyi gelmektedir ancak hamile olan kişilerin kullanmasının doktor kontrolü altında olması şarttır, çünkü hamilelik döneminde vücuttaki esneklik ve sıkılık dengesi değişkenlik göstermektedir. Dengeli beslenmeyi düzen altında tutabilmek adına takviye besin olarak kullanılmaması gerekmektedir, vücudun kolajen eksikliğini tamamlamak adına kullanılması doğrudur. Vücut alerjik bir reaksiyon gösteriyorsa ve kolajen kullanımı size zarar veriyorsa, vücudunuzun kolajen ihtiyacını, kolajen içeren besinlerle tamamlamanız önemlidir.

 

YAZIYI OKUYANLAR BU ÜRÜNLERİ İNCELEDİ

YAZIYI OKUYANLAR BU YAZILARI DA OKUDU

spor-yaparken-kolajen-kullanmanin-faydalari

Spor Yaparken Kolajen Kullanımın Faydaları

Spor yapmak her yaş grubunun sağlıklı yaşam sürmesi için önem taşır. Spor yaparak daha sağlıklı bir bedene sahip olmak mümkündür. Dengeli beslenme ve sporu bir arada götüren kişilerin daha sağlıklı ve uzun bir yaşam sürdüğü de bilimsel olarak kanıtlanmış bir durumdur. Spor yapan birçok kişi ilgilendiği spor dalına yönelik beslenme aritmisine sahiptir, doğal besinlerin yanı sıra takviye besin ve vitaminlerle de spor sürecini desteklemektedir. 

kolajen-eksikliginin-sonuclari

Kolajen Eksikliği Nelere Neden Olur? Kolajen Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

Kolajen vücudun tüm organ ve bağ dokusunu bir arada tutan, cildi kırışıklıklardan ve yaşlanmadan koruyan bir maddedir. Kolajen üretimi vücudu eklem hastalıklarından, mat ve cansız bir ciltten, selüloitten ve kırışıklıktan korur. Saçların, tırnakların, dişlerin sağlıklı olmasını sağlar.

bağışıklık sistemi güçlendiriciler

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir

Bağışıklık güçlendirici takviyeler ve besinler ile vücudunuzu hastalıklara karşı dayanıklı hale getirebilirsiniz.

propolis faydaları

Propolis Mucizesi Nedir? Propolis Nasıl Kullanılır?

Propolis nasıl kullanılır ve vücudumuza ne gibi etkileri vardır?