• Sıkça Sorulan Sorular
  • 0(216) 643 00 60
  • en yakın eczane EN YAKIN ECZANE
nutraxin eczanelerde Eczanelerde

Güneşin Cilde Olumsuz Etkileri Nelerdir?

Güneşe cilde olumsuz etkilerini öğrenmek için makalemizi okuyabilirsiniz.

Özellikle yaz aylarında, sıcak havada kumsala uzanıp güneşlenmek neredeyse her insanın severek yaptığı bir eylemdir. Güneş, vücuda D vitamini sağlar ve bu noktada insan vücudunun güneşe ihtiyacı vardır. Yine de güneşe fazla maruz kalmak cilt üzerinde olumsuz etkiler bırakır. Örneğin, güneş yanığı bunlardan en bilineni ve en bariz olanıdır. Güneş yanığının derecesi cilt tipine göre farklılık gösterse de uzun süre güneşin altında korumasız kalmak cilt için zararlı bir durumdur. Bunun yanında kırışıklık da güneş kaynaklı bir cilt problemi olarak karşımıza çıkar.

Araştırmalara göre deri kırışıklıklarının %80’i, genç yaşta güneş ışınlarına fazla maruz kalmaktan dolayı meydana gelir. Yine güneş ışığından kaynaklanan cilt problemlerinden bir tanesi de cilt lekeleridir. Güneş, cildi lekeleye bilir; bazı bölgelerin daha açık bazı bölgelerinse daha koyu görünmesine neden olabilir. Tüm bunların yanında; çillenme, solar keratoz, çiftçi dudağı, katarakt, skuamoz hücre kanseri ve melanom gibi problemler de güneş kaynaklı meydana gelen hastalıklar arasında yer alır. Elbette, güneş hayatımızın vazgeçilmez bir parçası ve ondan kaçamayız veya vazgeçemeyiz. Bu sebeple, güneşin keyfini çıkarırken bir yandan da ondan korunmak zorundayız. Burada karşımıza kolajen çıkıyor.

Kolajen, genellikle hayvanların belirli bölgelerinden elde edilen bir proteindir. Kolajen temel olarak, bağ dokusunu güçlendirmek ve vücut bütünlüğünü koruma görevini üstlenir. Kolajen cilde dayanıklılık ve canlılık kazandırır. Ayrıca, yaşlandıkça vücuttaki kolajen miktarı azalır. Bu noktada kolajen takviyeleri almak oldukça önemlidir. Kolajen kaybı; cilt kuruluğu, kırışıklık, selülit ve eklem rahatsızlıkları gibi problemlere yol açar. Kolajenin faydaları özellikle cilt üzerinde oldukça çeşitlilik gösterir. Cilt sağlığının iyileşmesine yardımcı olmak, kolajenin faydaları arasındadır. Beyin ve kalp sağlığı açısından da kolajenin faydaları bulunur.

YAZIYI OKUYANLAR BU YAZILARI DA OKUDU