• Sıkça Sorulan Sorular
  • 0(216) 643 00 60
  • en yakın eczane EN YAKIN ECZANE
nutraxin eczanelerde Eczanelerde

L-Carnitine Nedir Ve Ne İşe Yarar?

L-Carnitine amino asiti, sadece yağ yakımı için değil vücut içerisindeki birçok etmeni etkileyen önemli bir maddedir. Enerji mekanizmasında çok önemli rol oynayan karnitin, her insan için gereklidir.

L-Carnitine vücutta doğal olarak üretilen maddelerden biridir. Enerji metabolizmasında ve üretiminde rol oynayan aktif bir yapı olarak vücudumuzda yerini alır. L-karnitin insan vücudu tarafından üretilebilen, fakat dışarıdan takviye edici ürünler ile de vücuda alınabilen bir maddedir. Protein bulunan gıdalarda bulunabilir ya da gıda takviyeleri ile alınabilir. Takviye biçimindeki olanlar sıvı ve kapsül-tablet formlarında alınabilir.

İnsanların birçoğu çabuk kilo vermek ve yağ yakımını hızlandırmak için l-carnitine yağ yakıcı kullansa da, karnitinin sadece yağ yakımı hızlandırıcı bir ürün değildir. Artıları arasında bazı kişilerde beyin çalışma mekanizmasına katkı sağlaması, kas hasarına karşı direnç sağlaması ve dayanıklılığı yükseltmesi de bulunmaktadır.

L-carnitine kullanımı ve üretimi, insanın enerji mekanizmasında önemli bir rol oynadığı için, birçok sporcu dayanıklılığını ve atletik performansını artırmak adına bu ekstra ürüne yönelmektedir.

L-Carnitine Eksikliği

L-carnitine eksikliği sadece yağların yakılmamasına neden olmaz, bununla birlikte kasların erimesi ve karaciğer problemleri gibi önemli sorunlara yol açabilir. Spor sırasında yağ yakımını hızlandırdığı bilinen karnitin amino asiti, kan akışını hızlandırarak kaslara daha fazla hormonun taşınmasını sağlar. Böylece hem kas kazanımı hem de yağ yakımı bir arada sağlanır. Spor aktivitelerinin geri dönüşümünü hızlandırmış olur. Vücudumuzda karnitin amino asiti yeteri kadar üretilemiyor ise yağ yakımı da o kadar zor ve imkansız hale gelecektir. Bu nedenden dolayı karnitin seviyesi oldukça önemli ve göz ardı edilmemesi gerekir.

L-Carnitine Nereden Alınır?

Nutraxin, insan sağlığını ön planda tutarak sentetik madde kullanmadan geliştirmiş olduğu L-Carnitine Yağ Yakıcı ile spor ve diyet yapan bireylerin bir numaralı destekçisi oluyor. Nutraxin güvencesi ile karnitin takviyesini çekinmeden kullanabilirsiniz.

YAZIYI OKUYANLAR BU YAZILARI DA OKUDU