• Online Yardım
  • Sıkça Sorulan Sorular
  • 0(216) 643 00 60
  • EN YAKIN ECZANE
Sadece Eczanelerde

İyi Yaşam Rehberi

L-Carnitine Nedir ve Ne İşe Yarar?

L-Carnitine amino asiti, sadece yağ yakımı için değil vücut içerisindeki birçok etmeni etkileyen önemli bir maddedir. Enerji mekanizmasında çok önemli rol oynayan karnitin, her insan için gereklidir.

L-Carnitine vücutta doğal olarak üretilen maddelerden biridir. Enerji metabolizmasında ve üretiminde rol oynayan aktif bir yapı olarak vücudumuzda yerini alır. L-karnitin insan vücudu tarafından üretilebilen, fakat dışarıdan takviye edici ürünler ile de vücuda alınabilen bir maddedir. Protein bulunan gıdalarda bulunabilir ya da gıda takviyeleri ile alınabilir. Takviye biçimindeki olanlar sıvı ve kapsül-tablet formlarında alınabilir.

İnsanların birçoğu çabuk kilo vermek ve yağ yakımını hızlandırmak için l-carnitine yağ yakıcı kullansa da, karnitinin sadece yağ yakımı hızlandırıcı bir ürün değildir. Artıları arasında bazı kişilerde beyin çalışma mekanizmasına katkı sağlaması, kas hasarına karşı direnç sağlaması ve dayanıklılığı yükseltmesi de bulunmaktadır.

L-carnitine kullanımı ve üretimi, insanın enerji mekanizmasında önemli bir rol oynadığı için, birçok sporcu dayanıklılığını ve atletik performansını artırmak adına bu ekstra ürüne yönelmektedir.

L-Carnitine Eksikliği

L-carnitine eksikliği sadece yağların yakılmamasına neden olmaz, bununla birlikte kasların erimesi ve karaciğer problemleri gibi önemli sorunlara yol açabilir. Spor sırasında yağ yakımını hızlandırdığı bilinen karnitin amino asiti, kan akışını hızlandırarak kaslara daha fazla hormonun taşınmasını sağlar. Böylece hem kas kazanımı hem de yağ yakımı bir arada sağlanır. Spor aktivitelerinin geri dönüşümünü hızlandırmış olur. Vücudumuzda karnitin amino asiti yeteri kadar üretilemiyor ise yağ yakımı da o kadar zor ve imkansız hale gelecektir. Bu nedenden dolayı karnitin seviyesi oldukça önemli ve göz ardı edilmemesi gerekir.

L-Carnitine Nereden Alınır?

Nutraxin, insan sağlığını ön planda tutarak sentetik madde kullanmadan geliştirmiş olduğu L-Carnitine Yağ Yakıcı ile spor ve diyet yapan bireylerin bir numaralı destekçisi oluyor. Nutraxin güvencesi ile karnitin takviyesini çekinmeden kullanabilirsiniz.

YAZIYI OKUYANLAR BU YAZILARI DA OKUDU

Bolgesel-Yaglanma-Nedir-Nasil-Basa-Cikilir

Bölgesel Yağlanma Nedir? Nasıl Başa Çıkılır?

Bölgesel yağlanmalar hepimizin ortak sorunu. Her ne kadar yediklerimize dikkat ederek beslensek dahi kişiden kişiye değişmekle birlikte bölgesel yağlanma sorunuyla karşı karşıya kalabiliyoruz. Peki bölgesel yağlanma hangi sebeplerden oluşur? Gelin bölgesel yağlanmanın sebeplerini ve nasıl başa çıkmamız gerektiğini birlikte inceleyelim.

Vucut-Tipleri-Nelerdir

Vücut Tipleri Nelerdir?

Her vücut tipi için beslenme programı ve egzersiz programı değişiklik gösterebilir. Temelde 4 vücut tipi bulunmaktadır. Bunlar;

Elma, Armut, Dikdörtgen ve Kum saati olarak 4 tip vücut şekli bulunmaktadır.

Burada altını çizmek gereken nokta kum saati vücut tipi yalnızca kadınlarda görülen bir vücut tipi olduğudur.

yoga-ile-zayiflamak

Yoga ile Zayıflanır mı? En Etkili Duruşlar Nelerdir?

Hem zihinsel hem ruhsal hem de fiziksel olarak rahatlama sağladığı için son yıllarda oldukça popüler olan yoga birçok kişinin favori egzersizi. Vücudumuza ve zihnimize birçok faydası bulunan yoga, zayıflama konusunda da etkili mi sorusunun cevabı ise evet, yogayla zayıflamak mümkün olabiliyor. O zaman yoga ve zayıflama konusunu daha detaylı inceleyelim ve en etkili duruşlara yakından bakalım.