• Sıkça Sorulan Sorular
  • 0(216) 643 00 60
  • en yakın eczane EN YAKIN ECZANE
nutraxin eczanelerde Eczanelerde

Doğru Multivitamin Kullanımı Nasıl Olur?

Bizlere birçok yönden fayda sağlayan multivitaminlerin doğru kullanımı nasıl olur? Cevaplar için içeriğimize göz atabilirsiniz.

Multivitamin, bileşenleri ile birçok farklı vitamin ve mineralleri içeren takviyedir. Vücut sağlığı için gerekli olan vitamin ve mineraller, multivitamin sayesinde karşılanabilir; beslenerek karşılanamayan vitaminler, bu takviyelerle sağlanmaktadır.  Multivitamin şurup, hap ya da kapsül şeklinde bulunabilir. Multivitamin kullanımı son derece önemlidir ve doğru şekilde kullanılması gerekir.

Multivitamin kullanımında dikkat edilmesi gereken bir nokta, kullanım miktarıdır. Günlük kullanımı belirlenen sınırı aşmayacak şekilde olmalıdır aksi takdirde olası yan etkiler ortaya çıkabilir. Soğuk algınlığı, bağışıklık sisteminin zayıflaması ya da yoğun bir tempoya hazırlanma gibi durumlar söz konusuysa, multivitamin kullanmak faydalı olacaktır. Meyve ve sebzelerle alınan vitamin ve minerallerin hepsinin bir arada toplandığı en iyi multivitamin, doğru dozda kullanıldığında oldukça etkilidir. Ayrıca, kullanmadan önce tahlil yapılması gerekmektedir çünkü kişinin vücudunda hangi vitaminin eksik ya da yeterli olduğunun tespit edilmesi, sağlık açısından mühimdir. Yüksek doz vitamin almak zararlıdır.

Multivitaminin Faydaları Nelerdir?

Multivitamin çoğu insan tarafından kullanılır ve birçok faydası vardır. Bu faydalardan bir tanesi kilo vermeye yardımcı olmasıdır. Düzenli vitamin ve mineral alındığı için vücut su tutmaz ve yağ yakımı gerçekleşir. Yaşlanma sürecini yavaşlatması, multivitamin kullanmanın diğer bir faydasıdır. Multivitamin aynı zamanda hafızayı güçlendirir ve kanser riskini azaltır. Kalp hastalıklarına da iyi gelen multivitamin, özellikle küçük çocukların gelişimi için son derece etkilidir. Gerekli vitamin ve mineral takviyeleriyle çocukların kas ve kemik gelişimi desteklenir, bağışıklık sistemi güçlenir ve zihinsel olarak daha aktif olmalarına yardımcı olunur. Ayrıca kadın ve erkeklerin ihtiyaç duyduğu multivitamin birbirinden farklıdır.

 

 

YAZIYI OKUYANLAR BU YAZILARI DA OKUDU