• Online Yardım
  • Sıkça Sorulan Sorular
  • 0(216) 643 00 60
  • EN YAKIN ECZANE
Sadece Eczanelerde

İyi Yaşam Rehberi

L-Arjinin Nedir?

DNA’nın korunması, paketlenmesi, hücre içinde bulunan organellerin bütünlüğünü sağlayıp korunmasında başrol oynayan arjinin nedir? Arjinin hangi besinlerde bulunur ve ne işe yarar?

 

DNA’nın korunması, paketlenmesi, hücre içinde bulunan organellerin bütünlüğünü sağlayıp korunmasında da başrol olarak arjinin oynamaktadır. Bunların yanı sıra hormonal bir etkiyle tansiyon düzenlenmesi, idrar miktarı, hormonların saklanması, kadın ve erkekte üreme etkinliğinin artırılması açısından da etkileri bulunduğu için yaygın bir kullanım alanına sahiptir. Birçok hastalığın tedavisinde rol oynayan arjinin besinle alınması zorunlu olan amino asitlerden bir tanesidir. 

Arjinin Nelerde Bulunur?

Vücut için önemi büyük olan arjinin maddesinin, kan damarlarını onarmaktan tutun kalp yetmezliğini önlemeye kadar pek çok faydası bulunmaktadır. Vücut tarafından gıda yolu ile alınması zorunlu bu madde, hangi besinlerde bulunur buna bakalım. İşte arjinin içeren besinler;

  • Hindi-Tavuk
  • Soya Fasulyesi
  • Kabak Çekirdeği
  • Fıstık
  • Süt
  • Nohut
  • Mercimek

Düzenli bir beslenme alışkanlığımız olsa bile bazı durumlarda yeterli protein ve vitamini besin yoluyla almak zor olabildiği için, Nutraxin gibi takviye gıdalardan yararlanarak vücudunuz için eksikliğini çektiğiniz vitamin ve mineralleri sağlıklı bir şekilde sağlayabilirsiniz.

YAZIYI OKUYANLAR BU YAZILARI DA OKUDU

Kolajen Nedir, Kolajenin Faydaları Nelerdir?

Kolajen, vücutta bulunan bir aminoasit olarak bilinmektedir. Kökeni Yunanca da “glu” yani yapıştırıcı anlamına gelen kolajen, vücudun bir arada tutulmasını sağlayan, dayanıklılığı artıran ve cilde esneklik kazandıran en önemli proteinlerden biridir. Birbiri üzerine sarılmış olan üç adet alfa zincirinden meydana gelmektedir. Vücudun her yerinde bulunan bir protein olan kolajen, yaşlandıkça azalmaya başlamaktadır.

Yorgunluğu Giderecek Besinler

Kendinizi sürekli olarak yorgun mu hissediyorsunuz? Mevsim değişiklikleri sizi olumsuz yönde mi etkiliyor? Bu durum, yetersiz dinlenmekten kaynaklanabileceği gibi, beslenmenizdeki düzensizliklerden de ileri gelebilir. Niasin, B1, B2, B6, B12, folik asit ve C vitamini ile demir, potasyum, krom, selenyum ve iyot minerallerinin yetersizliği durumunda yorgunluk kendini gösterir. Peki bazı besinlerin yorgunluğu önlediğini biliyor musunuz? İşte size yorgunluğu giderecek yiyecekler:

d3 vitamini nedir

D3 Vitamini Nedir? D3 Eksikliğinde Neler Olur?

D3 vitamini, özellikle çocukların gelişimi için oldukça önemlidir. D3 vitamini eksikliği ise hem yetişkinlerde hem de çocuklarda birçok sağlık problemine yol açabilir. İşte bu yüzden D vitamini değerinin istenilen düzeyde olması gerekmektedir.

l carnitine nedir

L-Carnitine Nedir ve Ne İşe Yarar?

L-Carnitine amino asiti, sadece yağ yakımı için değil vücut içerisindeki birçok etmeni etkileyen önemli bir maddedir. Enerji mekanizmasında çok önemli rol oynayan karnitin, her insan için gereklidir.