• Sıkça Sorulan Sorular
  • 0(216) 643 00 60
  • en yakın eczane EN YAKIN ECZANE
nutraxin eczanelerde Eczanelerde

Propolis Nedir, Faydaları Nelerdir?

Propolis nedir, ne için kullanılır? İşte propolis ile ilgili tüm detaylar!

Propolis, bal arılarının kozalaklı ağaçlardan, tomurcuklardan, yapraklardan, gövdelerden ve bitki salgılarından topladıkları maddeleri kendi salgıladıkları enzimlerle birleştirerek ürettikleri reçine kıvamına benzer organik bir üründür. Antioksidan özellikte olan propolis, arılar tarafından kovanlarını koruma mekanizması olarak kullanılmaktadır. Farklı böcek ve canlıların kovana girişini engellemek, kovanın hijyenini sağlamak ve bal peteklerinin çatlaklarını onarmak için arılar ürettikleri propolisi kullanırlar. Propolis çok zengin bir içeriğe sahiptir. Bu zengin içerik, insanlar tarafından sağlık alanında çeşitli alanlarda kullanılmıştır. Günümüzde de propolis içeriği ve faydaları konusunda araştırmalar yapılmaktadır.

 

Propolisin Faydaları Nelerdir?

 

Arılar tarafından sentezlenen propolis içeriği vitamin ve mineral bakımından oldukça zengindir. İçeriğinde B1, B2, C ve E vitaminleri, demir, çinko, kalsiyum, magnezyum ve potasyum mineralleri bulunmaktadır. Ancak doğada saf halde bulunan propolis, insan vücudunda sindirimi zor bir maddedir. Bu nedenle doğru bir şekilde işlenerek insanlar tarafından kullanılabilecek bir forma getirilmesi gerekmektedir. Propolisin bal mumundan doğru bir şekilde ayrıştırılması, vücutta sindirilerek hücreler tarafından kullanılabilmesi açısından oldukça önemlidir. 

 

Propolis, içeriği kadar faydaları bakımından da oldukça zengindir.

 

Özetle vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin olan propolis, arıların ağaç ve bitkilerden topladığı maddeleri kendi salgıladıkları enzimlerle bir araya getirerek oluşturdukları doğal bir maddedir. Zengin içeriği sayesinde, insan sağlığında pek çok çeşitli alanda kullanılabilmektedir. Propolis insanlar tarafından kullanılabilmek üzere çeşitli işlemlerden geçer ve propolis sprey, şurup, damla ve tablet gibi çeşitli formlarda kullanıma sunulur.

YAZIYI OKUYANLAR BU YAZILARI DA OKUDU