• Sıkça Sorulan Sorular
  • 0(216) 643 00 60
  • en yakın eczane EN YAKIN ECZANE
nutraxin eczanelerde Eczanelerde

Probiyotik Nedir Ve Ne İşe Yarar?

Probiyotik nedir ve ne işe yarar? Detaylar içeriğimizde...

Probiyotikler, sindirim sistemimizin düzenli çalışması için oldukça önemli rol oynayan canlı bakteri ve mayalardır. İnsan bağırsağında yaklaşık 100 trilyon bakteri barınır. Bağırsak florasında yararlı ve zararlı bakteriler dengededir. Probiyotikler yararlı bakterilerin sayısını korumaya ve arttırmaya yardımcı olur. Bazı durumlarda bağırsak florasındaki dengenin bozulması; şişkinlik, kabızlık, ishal gibi çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir.  Sindirim sistemi sağlığı, vücudumuzdaki diğer sistemlerin sağlığı üzerinde de etkilidir çünkü sistemlerin düzenli çalışması, beslenmemize bağlıdır. Besin maddelerinin sindirimi ve gerekli vitamin ve minerallerin emilimi ancak sağlıklı çalışan bir sindirim sistemiyle mümkün olabilir.

 

Probiyotikler sağlıklı çalışan sindirim sistemi için olmazsa olmazdır. Bu nedenle vücudumuza düzenli probiyotik almak önemlidir. Özellikle yoğurt, kefir, peynir, turşu, gibi fermente gıdalar, şarap, şalgam ve boza gibi fermente içecekler probiyotik bakımından zengindir. Besinlerden alabileceğimiz gibi, bir hekime danışarak takviye probiyotik kullanımı ile de bağırsak floramıza katkıda bulunabiliriz.

 

 Probiyotiklerin insan vücudu için oldukça faydalı olduğunu söyleyebiliriz. Yapılan bilimsel çalışmalar, bağırsaklarımızdaki  yararlı bakterilerin bizi çeşitli hastalıklardan korumaya ve hastalık oluşumunu önlemeye yardımcı olduklarını gösteriyor. Buradan da yola çıkarak probiyotiklerin bağışıklık sistemimizi desteklediğini söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra ishal oluşumunu önlemede ve tedavisinde de probiyotik takviyesi önerilir. Sağlıklı sindirim sistemi kilo verme sürecine katkı sağlar. Bu süreçte probiyotik içeren besinlerin tüketimini arttırmak sürecinizi hızlandıracaktır. Ayrıca bazı probiyotiklerin ruh sağlığı üzerinde de olumlu etkileri olduğu söylenmektedir. Yapılan araştırmalar mutluluk hormonu olarak bilinen serotoninin büyük bir kısmının bağırsaklarda salgılandığını ortaya koyuyor. Bu da anksiyete, depresyon, stres gibi durumlardan uzak durmamızı sağlar. Aslında probiyotikler yalnızca bağırsak sağlığımız için yararlı gibi gözükse de farklı sistemlerimizi de olumlu etkiliyor. Bu sebeple ihtiyacımız olan probiyotikleri vücudumuza yeterince sağlamamız önemlidir. 

   

Probiyotiklerin faydalarını maddeler halinde özetleyecek olursak:

  • Sindirim sistemindeki dost bakterileri dengelemeye yardımcı olurlar.
  • İshalin önlenmesi ve tedavisinde rol oynarlar.
  • Mental sağlığımız için yararlıdırlar.
  • Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yardımcı olurlar.
  • Kilo kontrolünü desteklerler.

  

Sonuç olarak, probiyotikler başta bağırsaklar olmak üzere genel olarak vücudumuza oldukça yararlı olan dost bakterilerdir. Sağlığımız ve sistemlerimizin düzenli işleyişi bakımından probiyotik ihtiyaçlarımızı aldığımız besinlerden veya çeşitli takviyelerle sağlamamız gerekir. 

 

 

YAZIYI OKUYANLAR BU YAZILARI DA OKUDU