• Sıkça Sorulan Sorular
  • 0(216) 643 00 60
  • en yakın eczane EN YAKIN ECZANE
nutraxin eczanelerde Eczanelerde

Herkesin Multivitamin Kullanması Gerekli mi?

Kimler multivitamin kullanmalı, herkesin multivitamin kullanması gerekli mi? Detaylar içeriğimizde!

Sağlıklı bir yaşam için öncelikle vücudun gerek duyduğu bazı vitamin ve mineraller bulunur. Bu vitamin ve mineraller, günlük olarak tüketilen besinler sayesinde rahatlıkla karşılanabilir.

Multivitamin Nedir?

Diğer bileşenlerle birlikte farklı çeşitlerdeki vitamin ve mineralleri içerek takviyelere multivitamin adı verilir. Vücut sağlığının devamı için ihtiyaç duyulan tüm mineral, vitamin ve diğer elementleri bir arada bulundurur. Beslenme düzeninde, diğer besinlerle birlikte desteklenemeyen ya da yetersiz miktarda alınan vitaminleri bir arada bulunduran takviyelerdir. Multivitaminler hap, kapsül ya da şurup şeklinde kullanılabilirler ve bu takviyeler kesinlikle ilaç değildirler.

Vitamin ve mineraller, her yaştan insanın günlük olarak ihtiyacı olan önemli bileşikler olarak tanımlanabilir. Bu vitaminlerin eksikliğinin giderilmemesi durumunda, olumsuz sağlık problemleri yaşanabilir. Vitamin ve mineral ihtiyacını karşılamanın da en doğru şekli, doğal besinler tüketmekten geçer. Bazı genetik özellikler, yaş faktörleri ve tıbbi durumlardan dolayı yeterli miktarda alınamayan vitaminler, takviye ürünlerle karşılanabilir. Multivitamin mineral takviyeleri, bilinçli bir şekilde ve kontrollü kullanımları doğrultusunda bireylere fayda sağlar. Bu ürünlerden en iyi şekilde verim almak için var olan eksikliklerin tespit edilmesi ve buna yönelik kullanımları gerçekleştirilmelidir. Takviye gıdalar, uygun dozda alındığında vücuttaki eksik vitamin ve minerallerin doğru bir biçimde alınmasını sağlar. Multivitamin takviyelerinden verimli bir sonuç elde etmek için kullanım öncesinde kişilerin genel sağlık ve yaş durumlarının göz önünde bulundurulması gerekir.

Bireylere herhangi bir kronik hastalık durumunda uzman hekimlerin kontrolünde multivitamin takviyesi önerilebilir. Ancak sağlıklı bireylerde doğal besinler tarafından alınan vitamin ve minerallerin vücutta kullanımı asıl önemli olandır. Kontrolsüz ve bilinçsiz biçimde kullanılan takviyeler, vücutta olumsuz sonuçlara da yol açabilir. Her zaman için besin tüketiminden alınan vitaminler, insan vücudu için en sağlıklı olandır.

Vitamin takviyesi alınmasının gerekli olduğu bazı durumlardan biri de sindirim sistemi rahatsızlıkları olarak sayılabilir. Bu kişiler, sindirim sistemi problemleri sebebiyle besinlerden almaları gereken vitaminleri yeteri kadar alamayabilir. Bu duruma genellikle emilim bozukluklarında karşılaşılır. Uzun süre boyunca yetersiz miktarda beslenen ya da emilim bozukluğundan kaynaklanan kişilere vitamin eksiklikleri için uzman kontrolünde takviye ürünlerin kullanımları tavsiye edilebilir.

 

YAZIYI OKUYANLAR BU YAZILARI DA OKUDU