• Sıkça Sorulan Sorular
  • 0(216) 643 00 60
  • en yakın eczane EN YAKIN ECZANE
nutraxin eczanelerde Eczanelerde

Multivitamin Kilo Aldırır Mı?

Birçok faydası bulunan multivitaminin kullanımı kilo aldırır mı? Detaylar için içeriğimize göz atabilirsiniz.

Özellikle vücut direncinin zayıfladığı mevsim geçişlerinde ya da yoğun iş veya okul temposunda vücudun en fazla ihtiyaç duyduğu şey enerjidir. Fakat günlük hayatın koşturmasında enerjiyi yüksek tutmak ya da ideal performansı korumak her zaman çok da kolay olmayabilir. Bu noktada besinler yoluyla yeterli miktarda alamadığımız vitamin, mineral, sağlıklı yağ asitleri ve daha birçok faydalık içeriği multivitamin takviyeleri sayesinde vücudumuza kazandırabiliriz.

Destekleyici besin, takviye gıda, vitamin desteği gibi görünse de multivitaminlerin besin değerleri oldukça azdır. Bu nedenle kişilere kilo aldırma ya da kilo verdirme gibi etkileri bulunmaz. Yalnızca vücudun destekleyici maddelerini kişilere sunarlar. Multivitaminler, bağışıklıkların etkili çalışması, bağışıklık sisteminin desteklenmesi, cilt ve tırnak sağlığını destekleme gibi bazı etkiler sunar. Bu sayede de vücudun doğal çalışma sürecinde destekleyici nitelikte yardımcı olurlar.

Kişiler, multivitamin kullanırken; mineral, vitamin, yağ asitleri gibi özelleştirilmiş seçenekleri tercih ederken günlük dozları karşıladıklarından da emin olmalıdırlar. Aksi takdirde beslenmenin yanında ek olarak alınan bu ürünlerin faydası görülemeyebilir.

Multivitamin Neye İyi Gelir?

Multivitaminler, vücut için gerekli olan mineral, besin maddeleri ve vitaminlerin standardize edilmiş dozlarda günlük tüketime uygun hale getirilmiş halleridir. Ergenlik, gebelik, yaşlılık, menopoz gibi bazı önemli durumlarda tercih edilebilecek farklı seçeneklerde multivitamin ve mineral çeşitleri bulunur. Bu multivitaminlerin, sağlıklı ve yetişkin kişilerin de günlük alması gereken besin maddeleri içeren buna uygun hazırlanan türleri de bulunur.

Multivitamin Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Tamamıyla vücut için destekleyici maddelerden oluşan multivitaminleri tercih edilirken tedavi amaçlı kullanılmadığını bilmek oldukça önemlidir. Bu ürünler, doktor önerisi ya da doktor onayıyla tercih edilmeli ve bu sayede vücudun sağlık fonksiyonlarına yardımcı olmasını ve çalışmasını destekleyebilirsiniz.

Hamilelik, menopoz ve yaşlılık gibi özellikle beslenmenin önemli olduğu bazı durumlarda tercih edilebilecek multivitamin ürünlerinde, sürecin gerektireceği nitelikteki beslenmeyi karşılayan  en iyi multivitamin tercihlerinin kullanımı oldukça önemlidir. Cinsiyet, özel durumlar ve yaş gibi bazı kriterler baz alınarak üretilmiş ürünleri seçmek, kişiler için en sağlıklı yol olacaktır.

 

YAZIYI OKUYANLAR BU YAZILARI DA OKUDU