• Sıkça Sorulan Sorular
  • 0(216) 643 00 60
  • en yakın eczane EN YAKIN ECZANE
nutraxin eczanelerde Eczanelerde

Erkekler İçin En İyi Multivitamin

Erkekler için en iyi multivitamin hangi özellikleri içermelidir? Detaylar içeriğimizde!

Kadınlar, çocuklar ve erkeklerin birçok fiziksel farkları bulunur. Ortalama vücut kütlesinin farkının yanı sıra hormonal sebeplerle de besin ihtiyaçlarının değişmesi söz konusu olabilir. Doğal yollarla vücutta sentezlenemeyen birçok bileşen, insan vücudunda önemli görevler alır. Bu bileşenlerin vücuda alınması genellikle besinlerle gerçekleşir. Besinlerin yetersiz kaldığının tespit edildiği durumlarda doktor kontrolünde besin takviyesi alınabilir.

En iyi multivitamin, kişinin ihtiyaçlarına uygun şekilde hazırlanmış olanıdır. Vücudun üretemediği ve ihtiyaç duyulan bileşenlerin aşırı veya yetersiz tüketimi sonucunda çeşitli olumsuzluklarla karşılaşılabilir. Dengeli ve düzenli beslenmeye ek olarak alınan besin takviyeleri, vücudun çalışmasında ihtiyaç duyduğu bileşenlerin giderilmesini sağlar.

Kişisel İhtiyaçlara Uygun Multivitamin

Çocuklar, kadınlar ve erkeklerin ihtiyaç duydukları vitamin-mineral çeşitleri ve miktarları değişiklik gösterir. Örneğin erkeklerde ortalama istatistiklerin diğer gruplara nazaran daha yüksek olduğu saç dökülmesi problemleri, doğal saçların korunmasında faydalı olan biotin yardımıyla önlenebilir. Erkekler özelinde korunması gereken, kandaki normal testosteron oranının korunmasında da çinko mineraline ihtiyaç duyulabilir.  Bu ve benzer şekillerdeki ihtiyaçlar cinsiyete, yaşa ve fiziksel duruma göre değişir.

Vitamin, mineral ve çeşitli besinlerin ihtiyacında hormonal farkların büyük bir etkisinin olmasının yanı sıra genetik faktörler de önemli rol oynar.

Multivitamin Ne İşe Yarar?

Kişisel olarak değişebilen ihtiyaçları karşılamak adına birden fazla vitamin ve mineralin bir arada toplandığı besin takviyeleri olan multivitamin, vücuda dışarıdan alınması gereken materyallerin eksikliğinin giderilmesine yarar. Günlük hayatta besinler yardımıyla alınan miktarın eksik kalması durumunda multivitaminler faydalı olabilir.

Doktor desteğiyle vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineral miktarları belirlendikten sonra ihtiyaç duyulması halinde multivitamin takviyesine başvurulabilir. Bu sayede sağlıklı bir şekilde vücudun ihtiyaçları giderilebilir. Farklı oranlarda ihtiyaç duyulan çeşitli besin ihtiyaçlarının tek seferde giderilmesini sağlayabilecek multivitaminler, farklı ihtiyaç gruplarına özel olarak üretilir. Kişiye özel ihtiyaçları karşılamak adına kullanılabilecek en iyi multivitamin, doktor desteğiyle belirlenebilir. Bu sayede ihtiyaçları en doğru şekilde karşılayabilecek besin desteğine ulaşılabilir.

YAZIYI OKUYANLAR BU YAZILARI DA OKUDU