• Sıkça Sorulan Sorular
 • 0(216) 643 00 60
 • en yakın eczane EN YAKIN ECZANE
nutraxin eczanelerde Eczanelerde

Bağışıklık Sistemi Nedir? Güçlü Bağışıklık İçin Neler Yapılmalıdır?

Bağışıklık sistemi; vücudun kendisini enfeksiyon, hastalık ve yabancı maddelere karşı koruma mekanizmalarından biridir. Bu sistemin doğru bir şekilde çalışması, vücudun hastalıklara karşı direncini artırır ve sağlıklı bir yaşam sürdürülmesine yardımcı olur. (1) Bu yazıda, bağışıklık sistemi nedir sorusuna detaylı bir açıklama bulabilirsiniz.

Bağışıklık Sistemi Nedir?

Bağışıklık sistemi, vücudun hastalıklara karşı koruma sağlayan savunma mekanizmalarından biridir. Vücuttaki her hücre, bağışıklık sistemi tarafından korunur. Vücuda giren yabancı maddeleri tanıyarak onları etkisiz hâle getirmeye çalışan bu sistem; virüsler, bakteriler, mantarlar ve diğer enfeksiyonlara karşı mücadelenizi destekler. (2)

Bağışıklık sistemi, iki temel mekanizma ile çalışır. Bunlar doğal ve edinilmiş bağışıklık sistemidir. Doğal bağışıklık sistemi, kişi dünyaya geldiği andan itibaren bulunan savunma mekanizmasıdır. Edinilmiş bağışıklık sistemi ise yaşam boyunca kazanılan ve hastalıklara karşı özel olarak geliştirilen savunma mekanizmasıdır. (1) 

Güçlü Bağışıklık Sisteminin Belirtileri

Sağlıklı bir bağışıklık sisteminde vücudunuzun hastalıklarla savaşma yeteneğini arttıran bir dizi faktör bulunur. Böylece vücudunuz enfeksiyonlara karşı daha az duyarlı hâle gelir. Güçlü bir bağışıklık sisteminin belirtileri arasında aşağıdakileri bulabilirsiniz: 

 • Nadiren enfeksiyona yakalanma
 • Hızlı bir şekilde iyileşme
 • Düzenli ve yeterli uyku
 • Dengeli beslenme
 • Egzersiz 
 • Stres yönetimi (3)

İnsanı enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı koruyan önemli bir savunma mekanizması olan bağışıklık sistemi zayıfladığında, vücudunuz hastalıklara karşı daha savunmasız hâle gelebilir. Güçlü bir bağışıklık sistemi, enfeksiyonlarla savaşmak için daha hızlı ve etkili bir şekilde tepki vermenize yardımcı olur. (1) 

Bağışıklık Sisteminin Zayıf Olduğunu Gösteren İşaretler

Bağışıklık sistemi zayıf olduğunda, vücudumuz daha kolay enfeksiyonlara ve hastalıklara maruz kalabilir. Bağışıklık sistemi düşüklüğü belirtileri arasında aşağıdaki maddeler örnek verilebilir:

 • Sık sık enfeksiyon geçirmek
 • Enfeksiyonlarda iyileşmenin uzun sürmesi
 • Kronik yorgunluk
 • Ağız yaraları ve cilt problemleri
 • Kilo kaybı
 • İştahsızlık 
 • Ateş
 • Kas ağrısı
 • Depresyon ve anksiyete (3)

Zayıf bağışıklık sistemi belirtileri hakkında bilgi sahibi olmak, sağlığınızı koruma yolunda atabileceğiniz önemli adımlardan biridir. (2) Yukarıda bahsi geçen belirtileri sık sık yaşıyorsanız bir uzmana danışabilirsiniz. 

Bağışıklık Sistemi Neden Zayıflar?

Bağışıklık sistemi neden zayıflar sorusunu tek bir nedene bağlamak yanlış olur. Çünkü bu sistemin zayıflamasının birçok nedeni bulunabilir. Bunlar arasında yaşlılık, yetersiz beslenme, stres, yorgunluk, hastalıklar, ilaç kullanımı, genetik faktörler ve çevresel etkenler sayılabilir. Özellikle sigara, alkol ve kötü beslenme başta olmak üzere kötü alışkanlıklar; bağışıklık sistemini olumsuz etkileyebilir. (1) Bunun yanı sıra AIDS, diyabet ve kanser başta olmak üzere bağışıklık sistemi zayıflamasına yol açan bazı kronik hastalıklar da vardır. Bağışıklık sistemi neden düşer sorusuna doğru cevabı verdikten sonra siz de bedeninizi hastalıklara karşı koruyacak adımları atabilirsiniz. (2) 

Bağışıklık Sistemi Zayıf Olursa Ne Olur?

Bağışıklık sistemi zayıf olduğunda, vücut enfeksiyonlara karşı savunmasız hâle gelir ve hastalıklara daha kolay yakalanabilir. Bu durumda, vücudun enfeksiyonlara karşı savaşma gücü zayıflar ve hastalıkların yayılma riski artabilir. Ayrıca bağışıklık sistemi zayıfladığında hastalıkların iyileşme süreci de uzayabilir. Bu sorundan mustarip olan kişilerde alerjik reaksiyonlar, iltihaplar ve kanser riski de artabilir. (2) 

Bağışıklık Sisteminin Normal Fonksiyonunu Desteklemek için Öneriler

Bağışıklık sisteminin normal fonksiyonunu desteklemek için bazı önlemler alabilirsiniz. İlk olarak sağlıklı bir yaşam tarzı benimsenebilir. Yeterli ve dengeli beslenme, düzenli egzersiz, yeterli uyku ve sigara, alkol başta olmak üzere kötü alışkanlıklardan kaçınmak bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. (4) Bu sistemin desteklenmesinde vitamin ve mineral takviyeleri de önemli bir rol oynar. Özellikle C ve D vitaminleri ile çinko ve selenyum gibi antioksidanlar ve mineraller; bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Ayrıca düzenli olarak su tüketmek ve stresten uzak durmak da bu sisteminin güçlenmesine yardımcı olabilir. (2)


Kaynaklar:


 1. https://dergipark.org.tr/en/download/article-file/1637023
 2. https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/1076440
 3. https://dergipark.org.tr/en/download/article-file/1960141
 4. https://books.google.com.tr/books?hl=tr&lr=&id=lVKMEAAAQBAJ&oi=fnd&pg=PR8&dq=immune+system+&ots=GR5keRrNDX&sig=pk4Q08w8uiVUcxHj2xSXgvPsHe4&redir_esc=y#v=onepage&q=immune%20system&f=false