• Sıkça Sorulan Sorular
 • 0(216) 643 00 60
 • en yakın eczane EN YAKIN ECZANE
nutraxin eczanelerde Eczanelerde

Yaz Aylarında Omega 3 Kullanılabilir Mi?

Zayıflarken dikkat etmemiz gereken bir diğer etmen de cilt sağlığımız. Zayıflarken cilt sağlığınızı nasıl koruyabileceğinizi makalemizden öğrenebilirsiniz.

Omega 3, vücut için büyük bir önem taşıyan, ancak vücutta üretimi olmadığı için dışarıdan alınması gereken yağ asididir. Bağışıklık sistemini güçlendiren, kalp ve damar sağlığını koruyan, gelişimi destekleyen ve sayısız faydası bulunan omega 3, her mevsim tüketilebilecek bir doymamış yağ asididir. Ancak halk arasında yaz aylarında omega 3 kullanılmasının zararlı olabileceğine dair bir yanılgı bulunmaktadır.

Yaz aylarında omega 3 takviyesi almanın herhangi bir zararı bulunmaktadır. Omega 3 kullanımı ile ilgili yapılan çalışmalarda açıkça belirtilmiştir ki, yazın kullanılan omega 3 besinin hiçbir zararı bulunmamakta ve kış aylarında tüketilen omega 3 ile hiçbir farkı olmamaktadır. Bu nedenle yılın her zamanında tereddüt etmeden omega 3 kullanılabilmektedir.

Omega 3 Faydaları Nelerdir?

Omega 3, vücudun tek başına üretemediği, ancak gelişim için oldukça önemli olan bir yağdır. Hem çocuk hem de yetişkinlerin ihtiyaç duyduğu omega 3, pek çok yarar sağlamaktadır. Omega 3 besinin temel yararları şu şekildedir:

 1. Omega 3, beyin gelişimine büyük bir katkıda bulunur.
 2. Göz sağlığının korunmasına yardımcı olur.
 3. Kalp ve damar fonksiyonlarının normal şekilde çalışmaya devam etmesini sağlar.
 4. Cildin güzelliğini koruyarak cilt kanserinin oluşma ihtimalini azaltır.
 5. Kolesterolün dengelenmesine yardımcı olur.
 6. Vücut direncinin ve bağışıklığın güçlü olmasını sağlayarak hastalıklara karşı korur.
 7. Omega 3, iştahı azaltarak uzun süre tokluk hissi sağlar.
 8. Yağ yakımını hızlandırarak kilo verme sürecine destek olur.
 9. İnsülin seviyesinin dengelenmesine yardımcı olur.
 10. Güneşin zararlı ışınlarının cilde etki etmesini önler. Bu nedenle özellikle yaz aylarında omega 3 2000 mg desteği alınması tavsiye edilmektedir.

Görülebildiği üzere omega 3 yağı oldukça faydalıdır ve genç yaşlı herkes tarafından kullanılmalıdır. Bu bağlamda bu besini kullanmak için yaz veya kış mevsimi gibi bir ayrım yapılmamaktadır. Uzmanlar temel olarak omega 3 2000 mg kullanımı tavsiye etmektedir. Ancak daha doğru bir kullanım sağlamak için doktorunuza danışmanız ve doktorunuzun belirttiği doğrultuda omega 3 kullanmanız tavsiye edilmektedir.

 

YAZIYI OKUYANLAR BU YAZILARI DA OKUDU