• Sıkça Sorulan Sorular
  • 0(216) 643 00 60
  • en yakın eczane EN YAKIN ECZANE
nutraxin eczanelerde Eczanelerde

Kimler L Carnitine Kullanabilir?

Son dönemlerde adını sıklıkla duyduğumuz L Carnitine'yi kimler kullanabilir? Detaylar içeriğimizde!

Karnitin, vücuttaki besinlerin enerjiye çevrilmesi konusunda önemli rol oynayan bir besin maddesi olarak tanımlanabilir. Vücuttaki bu rolü dolayısıyla karnitin, vitaminlere benzetilse de insan vücudunda çok düşük miktarlarda üretildiği için vitaminler sınıfında yer almaz. Karnitin, ilerleyen yaşlarda kişilerin beyin içerisindeki enerji metabolizmalarına ve gelişmiş sinir sistemi fonksiyonlarına da fayda sağlayan özellikler sunabilir.

İnsan vücudu tarafından üretilebilen amino asitler sınıfında değerlendirilen L Carnitine insan sağlığı üzerinde önemli kilit noktalardan biridir. Bazı durumlarda insan bedeni, amino asitleri yeteri miktarda özümsemeyebilir. Bu gibi durumlarda kişilerin, vücudun ihtiyacı olan L Carnitine takviyelerini kullanmaları gerekebilir.

Özellikle yağ yakımına yardımcı özelliği sebebiyle sporcular tarafından L Carnitine daha çok tercih ediliyor. Bu amino asit, vücutta doğal olarak üretilse de etkili bir yağ yakımı için yeterli değildir. Bu nedenle, kişiler için dışarıdan takviye olarak alınması gerekli olabilir.

L Carnitine Eksikliği

L Carnitine artıları arasında bazı kişilerde beynin çalışma mekanizmasına katkı sağlaması, kas hasarlarına karşı direnç dunması ve dayanıklılığı yükseltmesi bulunur. Özellikle spor anında yağ yakımını hızlandırdığı bilinen L Carnitine, kan akışına etki eder ve kaslara daha fazla hormon taşınmasına yardımcı olur. Bu şekilde kişilerde hem yağ yakımı hem de kas kazanımı bir arada sağlanabilir ve spor aktivitelerinin geri dönüşümü hızlandırılmış olur.

Vücuttaki L Carnitine amino asiti yeteri kadar üretilemediği durumlarda yağ yakımı da bir o kadar imkansız ya da zor hale gelebilir. Bu nedenle kişilerin vücutlarındaki L Carnitine seviyesi oldukça önem taşır ve göz ardı edilmemelidir.

L Carnitine Nasıl Kullanılmalı?

L Carnitine kullanımı kişilerin vücut ihtiyaçlarına ve kişisel hedeflerine göre değişiklikler gösterebilir. Özellikle bireyler, spor yaşamlarında kuvvet ya da sürat ihtiyaçları varsa L Carnitine kullanmayı tercih edebilirler. Ayrıca bu amino asit, kilo verme ve diğer sağlık etkenleri için de kullanım sebepleri arasında yerini koruyan bir özellik sunmaktadır.

L Carnitine kullanmadan önce insan sağlığını ön planda tutarak kimyasal ve sentetik maddeler kullanılmadan geliştirilen L Carnitine takviyelerini tercih etmeye özen göstermelisiniz.

YAZIYI OKUYANLAR BU YAZILARI DA OKUDU