• Sıkça Sorulan Sorular
  • 0(216) 643 00 60
  • en yakın eczane EN YAKIN ECZANE
nutraxin eczanelerde Eczanelerde

Hamilelik Ve Folik Asit Kullanımı

Hamilelikte folik asit kullanımının önemini anlatan yazımız yayında!

Gebe kalmak isteyen ya da gebe olan kadınlar, hem kendi sağlıklarını hem de bebeklerinin sağlığını korumak için daha iyi bir beslenme düzenine girmelidir. Hamilelik sürecinde meydana gelebilecek düşük gibi komplike durumların yaşanma olasılığını en az düzeye indirebilmek için kadınların kendilerine dikkat etmeleri oldukça büyük bir önem arz eder. Özellikle folik asit kullanımı göz ardı edilmemelidir.

Folik asit, suda çözülebilen bir B vitamini türüdür. Vücudun gerekli besinleri çok daha kolay ve hızlı bir şekilde almak için genellikle gebelerin tercih ettiği folik asit, yalnızca bebeğin sağlıklı şekilde gelişmesini sağlamakla kalmaz, buna ek olarak annenin sağlığını da korur. Bu nedenle hamile kalmadan önce ve hamileliğin ilk süreçlerinde folik asit kullanımı oldukça önemlidir.

Hamilelikte Folik Asit Kullanmak Ne İşe Yarar?

Folik asit, gebelik öncesi ve gebelik sürecinde en çok ihtiyaç duyulan besin kaynağıdır. Brüksel lahanası, tam buğdaylı gıdalar, portakal suyu, kuşkonmaz, pancar, domates suyu gibi besinlerde bolca bulunan folik asit, dışarıda da alınabilmektedir. Hamilelik çağına gelmiş ve hamileliği düşünen kadınlar, sağlıklı bir gebelik süreci geçirebilmek için günde 4 mg folik asit tüketmelidir. Tüketilen bu folik asidin anne ve bebek üzerindeki etkileri şu şekildedir: 

  • Bebeğin ilk 4 hafta içerisindeki omurilik ve beyin gelişimini destekler.
  • Omurilik kanalının doğal dengesinin korumaya yardımcı olarak hamilelik kanalının kapanmasını engeller.
  • Kemik iliğinde yer alan al ve beyaz kan hücrelerinin oluşmasını destekler.
  • Kalp hastalıklarının oluşma ihtimalini en az seviyeye indirerek annenin sağlığını korur.
  • Hamilelikte DNA sentezi esnasında meydana gelme ihtimali olan anormalliklerin yaşanma olasılığını düşürerek anne ve bebeğin sağlığını korumaya yardımcı olur.

Yukarıda da görülebildiği üzere folik asit, hem annenin hem de bebeğin sağlığı için oldukça önemlidir. Halk arasında kanser engelleyici olarak da bilinen folik asidin doktor kontrolünde kullanılması tavsiye edilir. Rutin doktor kontrolü esnasında doktorunuza danışarak hamilelik sürecinde vücudunuzun ne kadar folik aside ihtiyaç duyacağını öğrenebilir ve bu doğrultuda folik asit alımına başlayarak kendinizi ve bebeğinizi koruyabilirsiniz.  

YAZIYI OKUYANLAR BU YAZILARI DA OKUDU