• Sıkça Sorulan Sorular
  • 0(216) 643 00 60
  • en yakın eczane EN YAKIN ECZANE
nutraxin eczanelerde Eczanelerde

Bölgesel Yağlanma Nedir? Nasıl Başa Çıkılır?

Bölgesel yağlanmalar hepimizin ortak sorunu. Her ne kadar yediklerimize dikkat ederek beslensek dahi kişiden kişiye değişmekle birlikte bölgesel yağlanma sorunuyla karşı karşıya kalabiliyoruz. Peki bölgesel yağlanma hangi sebeplerden oluşur? Gelin bölgesel yağlanmanın sebeplerini ve nasıl başa çıkmamız gerektiğini birlikte inceleyelim.

Bölgesel Yağlanma Nasıl Oluşur?

Vücudumuzun bazı bölgelerinde yağ hücreleri daha fazla dağılır bu şekilde bölgesel yağlanmalar oluşur. Bölgesel yağlanma oluşmasını birçok farklı değişken etkileyebilmektedir. Yediğimiz besinler kadar uyku düzenimiz ve günlük rutinlerimiz de bu yağların oluşmasında etkilidir. Hatta yediğimiz içtiğimiz besinlere dikkat etmemize rağmen bölgesel yağlanma sorunlarıyla karşı karşıya kalabiliriz. Örneğin vücudumuzdaki hormonlar olağan durumlardan farklı olarak bir düzensizlik içerisine girdiğinde bölgesel yağlanma ihtimali artar. Fazla karbonhidrat tüketimi sayesinde ortaya çıkan fazla enerji de vücudumuzda yağ olarak yerini alabilmektedir. Bölgesel yağları yakmak için o bölgeye yönelik egzersizler ile bir aminoasit olan karnitin kullanabilirsiniz.

Sağlığımızı Nasıl Etkiler?

Bölgesel yağlanma sağlığımız açısından tehditleri beraberinde getirmektedir. Yağlanma arttıkça kanser riski artmakta aynı zamanda vücuttaki insülin yükselmeye başlamaktadır. İnsülin yükseldikçe yemek yeme isteği de artmakta diyabet rahatsızlığını beraberinde getirmektedir. Özellikle yemek kültürümüzde bol karbonhidrat kaynağı ana yemekler ile birlikte ekmek ve pilav gibi karbonhidrat açısından zengin besinler tüketme alışkanlığımız bölgesel yağlanmaların oluşmasına sebep olmaktadır. Bir arada yediğimiz besinlerin çeşitliliğini artırmak bu sorunun önüne geçebilmek adına önemlidir.

Bölgesel Yağlanma ile Nasıl Başa Çıkılır?

Bölgesel yağlanma sorunu ile başa çıkmak için öncelikle beslenmenizi ve günlük düzeninizi gözden geçirmelisiniz. Gerek duyuyorsanız bir diyet uygulamalısınız. Ancak sadece düzenli diyet uygulayarak bölgesel yağlanmalardan kurtulmanız pek mümkün değil. Bu yüzden yağlanma sorunu yaşadığınız bölgeyi çalıştıracak şekilde egzersizler yapacağınız bir program hazırlamalı ve bu programa uymalısınız. Uzmanlara danışarak karnitin destek ürünleri  kullanarak bölgesel yağlanma sorunundan daha hızlı bir şekilde kurtulmak mümkün.

Bu konuda unutmamanız gereken şey, tek bir şey yaparak bölgesel yağlardan tamamıyla kurtulamayacağınızdır. Aşağıda sıralayacağımız 3 öneriye uyduğunuz takdirde bu sorunu kolaylıkla yok edebilirsiniz.

  • Düzenli beslenme
  • Düzenli uyku
  • Düzenli, istikrarlı ve bölgeye yönelik egzersiz.

YAZIYI OKUYANLAR BU YAZILARI DA OKUDU