• Sıkça Sorulan Sorular
  • 0(216) 643 00 60
  • en yakın eczane EN YAKIN ECZANE
nutraxin eczanelerde Eczanelerde

Folik Asit Nedir? Folik Asit Ne İçin Kullanılır?

Vücudun birçok farklı fonksiyonu için gerekli olan folik asit, B grubu vitaminler arasında yer alır. B9 vitamininin sentetik yani doğal olmayan bir formudur. İnsan vücudu üretemediği için bu vitaminin dışarıdan besinler aracılığıyla alınması gerekir. Bu yazıda folik asit nelerde bulunur dâhil olmak üzere birçok sorunuza cevap bulacaksınız.

Vücudun birçok farklı fonksiyonu için gerekli olan folik asit, B grubu vitaminler arasında yer alır. B9 vitamininin sentetik yani doğal olmayan bir formudur. İnsan vücudu üretemediği için bu vitaminin dışarıdan besinler aracılığıyla alınması gerekir. Bu yazıda folik asit nelerde bulunur dâhil olmak üzere birçok sorunuza cevap bulacaksınız.

Folik Asit Nedir?

Vücut fonksiyonlarının devamlılığını sağlamakta önemli bir yeri olan folik asit, B9 vitaminin eksikliğini gidermek için üretilen sentetik bir maddedir. B9 vitamini; vücuttaki hücrelerin yapısını korumak, DNA ve RNA genetik materyallerinin oluşumunda da rol oynar. Folik asit nedir sorusuna cevap verdikten sonra bu vitamini daha detaylı bir şekilde incelemek mümkündür.

Folik Asit Vücutta Ne için Kullanılır?

B9 vitamini, vücutta birçok farklı amaç için kullanılır. En önemli fonksiyonu, hücrelerin yapısını korumak ve DNA oluşumuna yardımcı olmaktır. Aynı zamanda kırmızı kan hücrelerinin üretiminde de önemli bir yere sahiptir.

Folik asit ne için kullanılır sorusuna verilebilecek cevaplar arasında kalp sağlığını desteklemek bulunur. Yapılan araştırmalar, yeterli miktarda B9 vitamini alımının kalp hastalığı riskini azaltabileceğini gösterir. Ayrıca bu vitamin, bağışıklık sistemi için de önemlidir ve vücudun enfeksiyonlara karşı direncini artırabilir.

B9 vitamini, yaşlı insanlar için de son derece önemlidir. Yaşlı kişilerin B9 vitamini gereksinimi daha fazla olabilir. Bunun nedeni insanların yaşlandıkça vücudun bu vitamini depolama yeteneğini kaybetmesidir. Bu durumda vitaminin takviyeleri, yaşlı insanların sağlıklı yaşlanmalarını desteklemeye yardımcı olabilir.

Folik Asit Vücutta Depolanır mı?

Çoğunlukla karaciğer, akciğer ve böbreklerde az miktarda folik asit bulunsa da bu miktar sınırlıdır. Söz konusu vitaminin vücutta uzun süreli ve yeterli depoları bulunmaz. Vücutta depolanamadığı için B9 vitaminin her gün yeterli miktarda alınması gerekir.

Folik Asit Nelerde Var? Folik Asit İçeren Besinler

B9 vitamini eksikliği birçok sağlık sorununa neden olabildiği için diyetinize ondan zengin besinleri dâhil etmek önemlidir. Folik asit içeren besinler arasında en önemli olanlar, sebzelerdir. Özellikle yeşil yapraklı sebzeler, B9 vitamini açısından oldukça zengindir. Ispanak, lahana, brokoli, Brüksel lahanası, roka, pazı ve karnabahar gibi sebzeler; bu vitaminden bol miktarda içerir. Ayrıca baklagiller de B9 vitamini açısından oldukça zengin kaynaklar arasında yer alır. Folik asit eksikliği yaşamamak için kuru fasulye, nohut, mercimek ve barbunya başta olmak üzere çeşitli baklagiller ve protein tüketebilirsiniz.

Folik asit; ayrıca tahıllar, ekmek ve makarna gibi karbonhidratlı gıdalarda da bulunur. Bazı markalar, tahıllarına bu vitaminden ekleyerek besin değerlerini artırırlar. Ayrıca fındık, susam başta olmak üzere tohumlar da bu vitaminden zengindir.  Folik asit hangi yiyeceklerde var öğrendikten sonra bu vitaminden zengin bir diyet düzenleyebilirsiniz. Söz konusu vitamini bol miktarda içeren besinleri dengeli bir şekilde tüketerek sağlıklı ve zinde bir yaşam sürebilirsiniz. 

YAZIYI OKUYANLAR BU YAZILARI DA OKUDU