• Sıkça Sorulan Sorular
 • 0(216) 643 00 60
 • en yakın eczane EN YAKIN ECZANE
nutraxin eczanelerde Eczanelerde

Cildin Sıkı Dostu: Niasinamid Nedir ve Nasıl Kullanılır?

B3 vitamini formları arasındaki niasin, nikotinik asit ve niasinamid ya da nikotinamid olmak üzere iki kimyasal yapıya sahiptir. Nikotinik asit; et, tavuk ve balık gibi gıdalarda bulunur. Kolesterolün ve kalp hastalığı riskinin azaltılmasına yardımcı olabilir. (1) Nikotinamid ise diyabet, kanser, osteoartrit, akne ve yaşlanma karşıtı tedavilerde yer bulabilir. (2)

Niasinamid Nedir?

Niasinamid ya da nikotinamid, B vitamini türlerinden biridir. Niasin, vücuda fazla alındığında bu bileşene dönüşür. (2) Nikotinamid, niasin hücrelerinin etkileşiminde ve DNA onarımı gibi konularda rol oynayabilir. Vücuda besinler yoluyla alınan bu bileşeni içeren gıdalardan bazıları şunlardır: (3)


Besin Türü

Nikotinamid Düzeyi (mg/100 g)

Kırmızı et

100 mg

Tavuk

70 mg

Balık

50 mg

Fıstık

100 mg

Kahve

50 mg

Fasulye

10 mg

Arpa

20 mg


Ayrıca bu B vitamini türü; buğday, pirinç, patates ve soya fasulyesi gibi besinlerde de yer alır. Süt ise diğer gıdalardan farklı olarak yüksek miktarda nikotinamid ribozid içerir. Nikotinamid ribozid, niasinamid ve nükleik asit, üç ayrı B vitamini formunu ifade eder. (3)

Cilt Sağlığını Etkileyen Niasinamid Ne İşe Yarar?

Niasinamid, cilt sağlığı açısından önemli bir bileşendir. Topikal şekilde kullanıldığında ya da takviye olarak alındığında antienflamatuar etkiler gösterebilir. Niasinamidin etkileri arasında ciltte kızarmaya yol açan rozasea ya da diğer adıyla gül hastalığının belirtilerini hafifletebilmesi sayılabilir. (4) Bilimsel çalışmalar, nikotinamid takviyelerinin akne ve rozasea tedavisine katkı sağlayabileceğini gösterir. (5) Ayrıca bu bileşen, UV ışınlarına maruz kalanlarda meydana gelen deri hasarının ve bir tür cilt kanseri olan melanomun tedavisine de yardım edebilir. (4)

Güzellik Rutinindeki Yeri: Niasinamid Nasıl Kullanılır?

Düzenli niasinamid kullanımı, koyu lekelerin giderilmesinden gözeneklerin küçülmesine ve kırışıkların azalmasına kadar pek çok faydayı beraberinde getirebilir. Bu etkilere ulaşmak için nikotinamidi güzellik rutininizde doğru kullanmanız önemlidir. Hassas bir cildiniz varsa ürün içeriklerine ve bunların uygulanma yöntemlerine dikkat etmeniz yararlı olabilir. (6) Niasinamidin takviye olarak yüksek dozlarda ve uzun süreli kullanımı ise karaciğerde ya da diğer organlarda yan etkilere yol açabilir. (7) Uzmanlardan bu bileşeni içeren ürünlerin olası yan etkileri ve kullanım şekli hakkında destek alabilirsiniz. (6)

Kimler Niasinamid Kullanabilir?

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), niasinamid içeren ürünlerin niasin eksikliğinden kaynaklanan bir rahatsızlık olan pellegranın tedavisinde kullanılmasına onay vermiştir. Uluslararası sağlık otoriteleri tarafından güvenilir kabul edilen bu B3 vitamini türü, farklı yaş grupları tarafından alınabilir. Niasinamid takviyelerinin önerilen günlük alım miktarları ise aşağıdaki gibidir. (2)


 • 1-3 yaş: 10 mg
 • 4-8 yaş: 15 mg
 • 9-13 yaş: 20 mg
 • 14-18 yaş: 30 mg
 • 18 yaş ve üzeri: 35 mg 

Uzmanlar, hamilelik ve emzirme döneminde olanların günde en fazla 35 mg nikotinamid almasını önerir. Öte yandan, diyabet hastalarının bu B vitamini türünü dikkatli alması gerekebilir. Diyabet hastaları, kan şekerini düzenli olarak kontrol ettirerek, doktor kontrolünde niasinamid takviyesi kullanabilir. (2)


Kaynaklar


 1. https://www.gidabilgi.com/Makale/Detay/pellegra-hastaligina-care-niasin-3f0690
 2. https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-1534/niacinamide
 3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5419340/
 4. https://www.healthline.com/nutrition/niacinamide#benefits
 5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16871775/
 6. https://health.clevelandclinic.org/niacinamide/
 7. https://www.mdpi.com/2076-3921/10/8/1315