• Sıkça Sorulan Sorular
 • 0(216) 643 00 60
 • en yakın eczane EN YAKIN ECZANE
nutraxin eczanelerde Eczanelerde

Sağlığınızın Dostu: K Vitamini Nedir ve Ne İşe Yarar?

Burun akıntısı, düzenli ilaç kullanımı veya bu duruma neden olan sorunun zamanla etkisini kaybetmesi sonucunda geçebilir. Fakat akıntının tüm önlemlere rağmen azalmaması ya da dönem dönem yeniden ortaya çıkması gibi durumlara da rastlanabilir. Zor geçen ve tekrarlayan burun akıntısına yol açan birden fazla sebep olabilir. (1) Dolayısıyla yaygın burun akıntısı nedenleri ve bunlara yönelik çözüm önerileri hakkında bilgi sahibi olmak hem sağlığını olumlu yönde etkileyebilir hem de gündelik hayatınızı kolaylaştırabilir.

Farklı Alerji Türleri

Alerjik rinit, burun akıntısı nedenleri arasında sayılabilir. Bağışıklık sisteminin polen veya toz gibi zararsız bir maddeye karşı otoimmün aktivitesi geliştirmesi durumunda açığa çıkabilir. Sürekli burun akıntısı olan kişilerde bazı alerji türleri görülebilir. Bu bireylerde sık hapşırma, kronik öksürük, gözlerde ya da boğazda kaşıntı gibi belirtiler de oluşabilir. (1,2)


Alerjik burun akıntısında bağışıklık sistemi tarafından histamin adı verilen bir madde salgılanır. Histamin, vücuda dışarıdan gelen zararlı unsurlarla savaşır. Alerjeni dışarıya atmaya çalışırken burun, göz ve boğaz bölümlerindeki mukoza zarlarının iltihaplanmasına ve kaşınmasına sebebiyet verebilir. Bu esnada burun akıntısı da meydana gelebilir. Alerjik riniti olan kişilerde berrak ve sıvı burun akıntısı gözlemlenebilir. (2)

Virüs Kaynaklı Enfeksiyonlar

Soğuk algınlığı ve COVID-19 virüsleri, burun akıntısına yol açabilir. Burun akıntısı sebepleri arasındaki bu viral enfeksiyonlardan dolayı sinüsler tahriş olabilir. Sinüslerdeki tahrişler nedeniyle bol miktarda ve açık renkte mukus salgılanabilir. Salgılanan mukus, virüsle beraber burundan dışarı atılabilir. Aksi takdirde söz konusu enfeksiyonlardan dolayı hastalıklar gelişebilir. Bu hastalıklardan kaynaklanan burun akıntısının görece daha fazla ve renkli olduğu söylenebilir. (2)

Sinüzit Kaynaklı Burun Akıntısı

Kronik sinüzit ya da rinosinüzit, sinüs adı verilen boşlukların iltihaplanmasına sebebiyet verebilir. Bazı belirtilerin 12 haftadan daha uzun süreyle devam etmesi durumunda rinosinüzitin varlığından söz edilebilir. Bu belirtiler arasında hem burun akıntısı hem de burun tıkanıklığı sayılabilir. Kronik sinüziti olan kişilerde mukus salgısının burundan akması zorlaşabilir. Buna bağlı olarak birey, nefes alıp verme süreçlerinde güçlük yaşayabilir. (3) Sinüzitin diğer belirtilerinden bazıları şunlardır:


 • Göz çevresinde şişkinlik ve hassasiyet
 • Burundan gelen yoğun ve renksiz sıvı
 • Boğazın arka kısmında biriken sıvı (postnazal akıntı)
 • Koku ve tat alma duyusunun azalması (3)

Sinüslerdeki nazal polip adı verilen büyümeler, kronik sinüzitin varlığına işaret eden semptomlar arasında gösterilebilir. (3) Bahsi geçen belirtiler, akut sinüzitte de açığa çıkabilir. Burun akıntısı nedenlerinden biri olan akut sinüzit, viral enfeksiyonlardan ya da alerjik reaksiyonlardan kaynaklanabilir. Genellikle sinüs ağrısı ve tıkanması gibi belirtilere yol açabilir. Bir süre sonra çeşitli tedavilerin desteğiyle ya da kendiliğinden geçebilir. (1)

Alerjik Olmayan Rinit

Geçmeyen burun akıntısının temelinde alerjik olmayan rinit sorunu yer alabilir. Alerjik olmayan rinit, burnun iç yüzeyinin iltihaplanması veya tahriş olması hâlinde ortaya çıkabilir. (1) Bu hastalığa yol açabilen bazı sebepler ise aşağıdaki gibidir.


 • Hormonal değişiklikler
 • Güçlü kokular
 • Baharatlı yiyecekler
 • Hava değişiklikleri
 • Antidepresanlar, beta blokerler, doğum kontrol hapları ve steroid olmayan antiinflamatuar ilaçlar (1)

Alerjik olmayan rinitte hapşırma ve öksürük gibi belirtiler de oluşabilir. Burun akıntısı nedenleri arasındaki bu durum, alerji kaynaklı mukus salgısından bazı yönleriyle ayrılır. Alerjik olmayan rinitte genellikle gözlerde ve boğazda kaşıntı gözlemlenmez. (4)

Hangi Yöntemlerle Burun Akıntısı Geçebilir?

Tekrarlayan ya da geçmeyen burun akıntısını durdurmak için uzmanlar tarafından önerilen noktalara dikkat edilebilir. Öncelikle yüksek ateş, yüz ağrısı, tek taraflı akıntı, sarıya ya da yeşile dönen sıvı ve kanlı mukus gibi durumlarda vakit kaybetmeden sağlık kuruluşlarına danışmanız gerekebilir. (1) Sayılan belirtileri gözlemlemeyenler ise burun akıntısını geçirmek için sıcak içecekler tüketme ve buhar uygulaması yapma gibi pratik yöntemlerden destek alabilir. (5)

Sıcak İçecekler Tüketin

Sıcak içecekler, burun akıntısını geçirmeye yardımcı olabilir. 2009 yılında yapılan bir çalışma, sıcak içeceklerin soğuk algınlığı belirtilerini azaltabildiğini göstermiştir. Söz konusu araştırmada bu etkinin hem psikolojik hem de fiziksel olabileceğinden bahsedilir. Zira sıcak içecekler, ağız ve burun boşluklarıyla bağlantılı bir siniri uyarabilir. Bu uyarım da soğuk algınlığı belirtilerinin hafiflemesini sağlayabilir. (5) Örneğin sıcak bir çorba ya da çay, burun kanallarının açılmasına ve fazla mukusun vücuttan atılmasına katkı sağlayabilir. (6)

Sıcak Banyo ve Buhar Uygulaması Yapın

Buhar inhalasyonu, bireylerin nefes alıp verme sürecini rahatlatabilir. Özellikle çeşitli bitkiler ve uçucu yağlar ile gerçekleştirildiğinde burundaki tıkanıklıkları ve geçmeyen akıntıları azaltabilir. Bunun için sıcak su dolu bir kaba doğru eğilerek çıkan buharı belirli bir süre solumak yeterli olabilir. Benzer şekilde sıcak banyo yapmak da burun akıntısını geçirmeye destek verebilir. Sıcak banyo ve buhar uygulaması, kuru hava nedeniyle burunda meydana gelen tıkanmaları giderebilir. Ayrıca vücuttaki kasları gevşeterek soğuk algınlığı gibi hastalıkların etkilerini azaltabilir. (5)


Kaynaklar


 1. https://health.clevelandclinic.org/chronic-rhinorrhea-surprising-causes-constant-runny-nose
 2. https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/17660-runny-nose
 3. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/chronic-sinusitis/symptoms-causes/syc-20351661
 4. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/nonallergic-rhinitis/symptoms-causes/syc-20351229 
 5. https://www.medicalnewstoday.com/articles/320992#five-ways-to-stop-a-runny-nose
 6. https://www.webmd.com/cold-and-flu/features/cold-comfort