• Online Yardım
 • Sıkça Sorulan Sorular
 • 0(216) 643 00 60
 • EN YAKIN ECZANE
Eczanelerde

İyi Yaşam Rehberi

Folik Asit Nedir? Folik Asit Ne İşe Yarar?

Folik asit nedir, folik asit faydaları nelerdir?

Folik asit, suda çözünür bir B vitamini formudur. Folik asit bakımından doğal olarak yüksek olan yiyecekler arasında yapraklı sebzeler (ıspanak, brokoli ve marul gibi), bamya, kuşkonmaz, meyveler (muz, kavun ve limon gibi) fasulye, maya, mantar, et (sığır karaciğeri ve böbrek gibi), portakal suyu ve domates suyu yer alır.

Folik Asit Nedir?

Folik asit, takviyeler ve takviye edilmiş gıdalarda kullanılan sentetik, suda çözünür bir vitamindir. Birçok gıdada bulunan doğal olarak oluşan bir B vitamini olan folatın insan yapımı bir versiyonudur. Vücudunuz folat yapamaz, bu nedenle diyet yoluyla alınması gerekir.

Folat ve folik asit kelimeleri sıklıkla birbirinin yerine kullanılsa da bu vitaminler farklıdır. Yapıları ve vücuttaki etkileri birbirinden farklıdır. Bununla birlikte, her ikisinin de yeterli diyet alımına katkıda bulunduğu kabul edilir.

 Folik asit, bir dizi hayati metabolik süreçte rol oynar ve eksiklik, megaloblastik anemi, artmış kalp hastalığı riski ve bazı kanserler ve anneleri folat eksikliği olan bebeklerde doğum kusurları dahil olmak üzere bir dizi olumsuz sağlık sonucuna yol açar.

 Folik asit eksikliğinin aşağıdakiler dahil birçok nedeni vardır:

 • zayıf diyet alımı
 • çölyak hastalığı, mide baypas ve kısa bağırsak sendromu dahil sindirim sistemindeki folat emilimini etkileyen hastalıklar veya ameliyatlar
 • düşük mide asidi
 • metotreksat ve sülfasalazin dahil folat emilimini etkileyen ilaçlar
 • alkolizm
 • gebelik
 • hemolitik anemi
 • diyaliz

Folik Asit Ne İşe Yarar?

‘’Folik asit ne işe yarar?’’ sorusunun pek çok cevabı mevcuttur. Folik asit, kandaki düşük folat seviyelerini (folat eksikliği) ve yüksek kan homosistein seviyelerini (hiperhomosisteinemi) önlemek ve tedavi etmek için kullanılır. Özellikle hamile olan veya hamile kalabilecek kadınların hem kendi hem de bebeklerinin sağlığı için folik asit kullanımı önem arz eder. Bunlar, fetal omurga ve sırtın rahim içinde kapanmadığı spina bifida gibi ciddi doğum kusurlarıdır. Folik asit ayrıca yaşlılarda depresyon, felç, hafızada düşüş ve yaşları için normal olandan daha fazla olan düşünme becerileri ve diğerleri gibi birçok başka durumda da kullanılır.

Folik Asit Alımının Yararları

Hem folik asit hem de folat, çeşitli nedenlerle ek formda yaygın olarak kullanılır. Folik asit ve folat takviyeleri tipik olarak aynı koşulları tedavi etmek için kullanılsa da vücutta farklı etkilere sahiptir ve bu nedenle sağlığı farklı şekillerde etkileyebilir. İnsan vücudunun düzgün gelişimi için folik asit ihtiyacı vardır. DNA adı verilen genetik materyalin üretilmesinde ve birçok başka bedensel işlevde rol oynar. Folik asitin yetişkinler için günlük dozaj miktarı 400 mcg DFE, hamile kadınlar için 600 mcg DFE ve emziren kadınlar için 500 mcg DFE'dir.

 Bu ihtiyaçlar diyet yoluyla karşılanabilmesine rağmen takviye almak birçok insan için, özellikle de hamile kadınlar ve yaşlı yetişkinler de dahil olmak üzere eksiklik riski altında olanlar için folik asit ihtiyaçlarını karşılamanın uygun bir yoludur. Özellikle hamilelerin günlük olarak fazla miktarda folik asite ihtiyaç duyması ve bunun gıda ile alımı zor olacağından folik asit takviyesi önemlidir. Pek çok faydası bulunan folik asit ihtiyacınızı karşılamak için Nutraxin’i tercih edebilirsiniz.

 

 

 

YAZIYI OKUYANLAR BU YAZILARI DA OKUDU