• Sıkça Sorulan Sorular
 • 0(216) 643 00 60
 • en yakın eczane EN YAKIN ECZANE
nutraxin eczanelerde Eczanelerde

Yoga Nedir? Formda Kalmaya Yardımcı Yoga Hareketleri

Hindistan kökenli olan yoga, beden ve zihin sağlığının geliştirilmesini sağlayan bir uygulamadır. Araştırmalar, yoga gibi düzenli olarak yapılan fiziksel aktivitelerin mental, ruhsal ve bedensel iyilik hâlini artırdığını ortaya koyar.(1) Peki, yoga nedir? Formu korumaya yardımcı en etkili yoga hareketleri nelerdir? Bu yazıda aradığınız yanıtları bulacaksınız.

Yoga Nedir? 

Yoga, öncelikle zihin sağlığını geliştirmeye yönelik bir egzersiz ve meditasyon pratiğidir. Kökeni kadim Hint kültürüne dayanan bu uygulama, yüzyıllar boyunca değişiklik göstererek dünya çapında yayılmıştır. Farklı stilleri, duruşları, nefes ve meditasyon tekniklerini içerir. Bu sayede odaklanmayı artırabilen yoga; aynı zamanda dengenizi ve duruşunuzu da geliştirebilir. Bu pratikte pranayama adı verilen nefes egzersizleri gerçekleştirilir. Pranayama teknikleri, zihnin ve konsantrasyonun kontrolünü destekler.(1) Özetle söz konusu aktivite, bedeninizin ve zihninizin iyileşmesine yardımcı olabilir ve yaşam kalitenizi artırabilir.(2)

Yoga Nasıl Yapılır?

Beden ve zihin rahatlatıcı bir aktivite olarak yoga yapmak için öncelikle konforlu bir kıyafet giyinmelisiniz. Daha sonra sıra, bu aktivite için elverişli ve rahat edebileceğiniz bir yer seçmeye gelir. Yoga nasıl yapılır sorusuna daha detaylı olarak şu şekilde cevap verilebilir:


 • Doğru bir mat seçimi oldukça önemlidir. Matınızın kaygan olmaması ve sağlam bir zeminde yerleştirilmesi, pratiği daha rahat ve güvenli hâle getirebilir.

 • Rahat giysiler giyerek performansınızı iyileştirebilirsiniz. Hareketlerinizi kısıtlamayacak ve rahat hissettirecek kıyafetler, bu pratiği yaparken kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayabilir.

 • Doğru nefes almak, aktivitenin faydalarından tam olarak yararlanmanıza yardım eder. Derin ve ritmik nefes alarak bedeninizin oksijenle beslenmesini sağlayabilirsiniz.(3)

 • Bu pratik için doğru zamanı belirlemeniz önemlidir. Kendinizi hazır hissettiğinizde ve dingin bir ortam bulduğunuzda yoga yapabilirsiniz.

Zihinsel ve bedensel dinçlik aşılayan yoganın doğru talimatlar çerçevesinde yapılabilmesi için uygun bir ortam belirlemenizde fayda vardır. En uygun ortam, mat ve kıyafet seçimini yapıp günün doğru zamanını belirleyerek, maksimum verim alacağınız bir yoga etkinliğini başarıyla noktalayabilirsiniz. 

Formda Kalmak için Yoga Yapılabilir mi?

Vücudunuzu doğru yerlerden germe ve esnetme hareketlerini de içeren yoga yaparak formda kalmak mümkün olabilir. Bu pratik, vücudunuzu esnetirken aynı zamanda şekillendirmenize de yardımcı olabilir. Yoganın bedene etkisini inceleyen araştırmalar, bu aktivitenin düzenli olarak yapılması durumunda formda kalmayı desteklediğini ortaya koyar. (4) 


Ayrıca temel hareketler, parasempatik sistemi uyararak kalp atış hızınızı, solunumu ve kan basıncını dengeler. Böylece bedenin “dinlen ve düzenle” mekanizması aktif hâle geldiği için sindirim ve yağ yakımı gibi faaliyetler hızlanabilir. (4) Bu uygulamayı belirli aralıklarla yaparak vücudunuzun yağ kütlesini dengeleyebilir ve daha sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürebilirsiniz. (1)

Formu Korumaya Yardımcı En Etkili Yoga Hareketleri

Yoga; vücudunuzu güçlendirmeye, esnekliğinizi artırmaya ve stresi azaltmaya yardımcı olabilir. Aşağıda formunuzu korumanıza yardımcı olacak en etkili yoga hareketlerinden bazılarını görebilirsiniz. 


 • Aşağı Bakan Köpek Pozu: Kişiye enerji sağlarken omuz eklemlerini rahatlatabilir. Ayrıca karın kaslarını da güçlendirebilir. 

 • I. Savaşçı Pozu: Bacakları, ayak bileklerini ve kalçaları güçlendirebilir. Ayrıca göğüs kafesini genişleterek nefes almayı kolaylaştırabilir.

 • Ağaç Pozu: En bilinen yoga hareketlerinden biridir. Dengeyi artırmasının yanı sıra bacak kaslarını da güçlendirebilir.

 • Kobra Pozu: Kobra pozu, sırt kaslarını güçlendirmeye yardımcı olan bir diğer yoga hareketidir. Bu poz, omurgayı uzatmak ve güçlendirmek gibi amaçlar için uygulanabilir.

 • Üçgen Pozu: Sırt ağrılarını rahatlatmak için idealdir. Ayrıca bacak kaslarını güçlendirebilir ve ayak bileklerinde rahatlama sağlayabilir. (3)

Yukarıda bahsi geçen hareketler, formunuzu korumanıza yardımcı olacak en etkili yoga tekniklerinden sadece birkaçıdır. Siz de bu kadim pratiğin ilginç dünyasına adım atarak bütünsel olarak rahatlayabilirsiniz.


Kaynaklar:


 1. https://dergipark.org.tr/en/download/article-file/3151713
 2. https://dergipark.org.tr/en/download/article-file/678604
 3. http://acikerisim.deu.edu.tr:8080/xmlui/bitstream/handle/20.500.12397/13943/bakimverenlereyonelikyoga.pdf?sequence=1 
 4. https://dergipark.org.tr/en/download/article-file/1169717