• Sıkça Sorulan Sorular
 • 0(216) 643 00 60
 • en yakın eczane EN YAKIN ECZANE
nutraxin eczanelerde Eczanelerde

Kadın ve Erkek Vücut Tipleri: Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Vücut tipleri; genetik yapıya olduğu kadar yaşam tarzı ve egzersiz düzenine de bağlı olarak farklılaşabilir. Bedensel görünüşünüzü etkileyen bu sınıflandırmadaki yerinizi değiştirmek için beslenmenize dikkat edebilir ve spor yapabilirsiniz. Fakat bunun için öncelikle kadın ve erkeklere göre değişen vücut tipi sınıflandırmasına dair detayları bilmenizde fayda vardır. Bu yazıyı okuyarak kadın ve erkek vücut tiplerinin özellikleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Vücut Tipleri Nelerdir?

Vücut tiplerinin tanımı, kişinin kas, kemik, yağ ve su oranına göre belirlenir. Kadın ve erkek vücut tiplerinde belirleyici olan pek çok faktör bulunur. Bunlar arasında genetik, cinsiyet, yaş, beslenme ve hareket sıklığı ön plandadır. Her bir vücut tipinin özellikleri ve uygun olan sporlar farklıdır. (1)

Kadın Vücut Tipleri ve Özellikleri

Kadın vücut tipleri; yağ ve kasların toplandığı bölgelere göre değişebilir. (2) Kadın beden tiplerine ilişkin sınıflandırmalar, genel anlamda vücut hatlarının belirgin özelliklerine göre gerçekleştirilir. Dilerseniz vücut tipinizi öğrendikten sonra uzmanlara danışabilir, ardından profesyonellerin eşliğinde bir beslenme ve egzersiz planını takip edebilirsiniz. 

Kaç Farklı Kadın Vücut Tipi Vardır?

Vücut tipleri kadınların görünümünü etkileyen faktörler arasında yer alır. Temel olarak kadın vücut tipleri dörde ayrılır: Elma, armut, dikdörtgen ve kum saati. (3,4)


 • Elma Vücut Tipi: Elma vücut tipine sahip kadınların bel bölgeleri geniş, kalçaları ve bacakları ise daha ince görünebilir. (4)

 • Armut Vücut Tipi: Armut vücut tipine sahip kadınların üst bedeni, vücudunun alt kısmına kıyasla daha ince olabilir. Yani kalça, basen ve bacak bölgesi daha genişken üst vücut bölgesi daha incedir. (4)

 • Dikdörtgen Vücut Tipi: Dikdörtgen vücut tipine sahip kadınların bel, kalça ve göğüs bölgeleri birbirine yakın genişlikte görünebilir. 

 • Kum Saati Vücut Tipi: Kum saati vücut tipinde belirgin bir bel hattı bulunur. Bel, kalça ve göğüs bölgeleri birbirine yakın genişliktedir. (5) 

Vücut tipleri, kıyafet seçiminden beslenme ve spor alışkanlıklarına kadar pek çok süreci etkileyebilir. Örneğin elma tipi vücudu olanlar, bel bölgesini daha ince göstermek için geniş üst giyim ürünleri tercih edebilir. Armut tipinde bedeni olanı olanlar ise bunun tam aksini deneyebilir. Öte yandan ister elma ister armut vücut tipine sahip olun; uzman kontrolündeki bir beslenme ve egzersiz programıyla hayalini kurduğunuz görünüme kavuşabilirsiniz. 

Erkek Vücut Tiplerinin Özellikleri

Vücut tipleri, erkeklerin dış görünüşünü belirleyen faktörler arasındadır. Bu kapsamda “atletik vücut” kategorisinde gösterilebilen bazı erkek beden tipleri bulunur. Her ne kadar bazı kişilerin yatkın olduğu vücut tipleri olsa da kendi çabanızla bu görünümü, daha atletik bir hâle getirebilirsiniz.

Kaç Erkek Vücut Tipi Vardır?

Genellendirme yapıldığında temel olarak 3 farklı erkek vücut tipi bulunur. (1) Bu vücut somatotiplerinden hangisine sahip olduğunuzu anlamak için aşağıdaki detayları okuyabilirsiniz. 


 • Ektomorf: Bu vücut tipi, zayıf ve incedir. Vücudun kas ve yağ bakımından zayıf olduğu ektomorf tipe sahip insanlar, dışarıdan bakıldığında ince yapılı görünürler.

 • Endomorf: Bu, vücudun daha fazla depolanmış yağa, çok sayıda kasa ve kolay kilo alımına sahip olduğu zamandır.

 • Mezomorf: Bu vücut tipi, atletik ve güçlüdür. Mezomorf beden tipine sahip insanlar ne aşırı kilolu ne de zayıftırlar. Farklı branşlardaki sporcular, bu beden tipinin iyi birer örneğidir. (6)

Beden tipinizi tanımak, egzersiz ve diyet alışkanlıklarınızı belirlemeye yardımcı olabilir. Örneğin ektomorf vücut yapısına sahip olan kişilerin kas yapmak için daha fazla ağırlık çalışması ve kalori alması gerekebilir. Mezomorf vücut tipindekiler ise yüzme, hokey, cimnastik kayak ve atletizm gibi spor dallarında daha başarılı olabilir. (6)

Kaynaklar:

 1. https://dergipark.org.tr/en/download/article-file/355514
 2. https://diabetesjournals.org/diabetes/article/68/Supplement_1/277-OR/61403 
 3. https://www.proquest.com/openview/e7d4516651f8fc17d36fa395b6168c64/1?pq-origsite=gscholar&cbl=18750&diss=y
 4. https://books.google.com.tr/books?hl=tr&lr=&id=NP2Znx-PCBoC&oi=fnd&pg=PR15&dq=pear+apple+body+shape&ots=jIFIi35H-C&sig=VX9M7816z_XJb7KG6_-3lzKUu_E&redir_esc=y#v=onepage&q=pear%20apple%20body%20shape&f=false 
 5. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1740144521000474 
 6. https://dspace.ankara.edu.tr/xmlui/bitstream/handle/20.500.12575/32098/TEZ.pdf?sequence=1&isAllowed=y