• Sıkça Sorulan Sorular
  • 0(216) 643 00 60
  • en yakın eczane EN YAKIN ECZANE
nutraxin eczanelerde Eczanelerde

Güçlü Tırnaklar İçin 7 Pratik Öneri!

Tırnaklarınızın sürekli kırılmasından sıkıldınız mı? İşte dayanıklı ve sağlıklı tırnaklara sahip olmanız için 7 öneri!

Tırnaklar, sağlığınızın gidişatına dair önemli ipuçları verir. Güçlü ve sağlıklı tırnaklara sahip olmak yalnızca dış görünüşte yakaladığınız olumlu bir durum değil, genel sağlığınızın da iyi yönde ilerlediğinin habercisi olabilir. Ancak tırnaklarınızdaki sağlıksız görünüm, her zaman ciddi problemler sonucunda oluşmayabilir. Güçsüz ve kırılgan tırnaklar vitamin, mineral ve keratin eksikliğinden de kaynaklı oluşabilir. Tırnakların güçlü olması için ve daha estetik bir görünüm kazanmak için keratin takviyesi alabilir, böylelikle sağlıklı tırnaklara kavuşabilirsiniz. Bunun dışında sizlere güçlü tırnaklar için önerebileceğimiz 7 pratik öneri bulunuyor!

  1. Özellikle soğuk mevsimlerde tırnaklarda da cildimizde olduğu gibi nem eksikliği oluşabilir. Ellerin sık sık yıkanması daha kuru tırnak yapısına sebep olabilir. Bu nedenle her el yıkama sonrasında tırnak ve ellerinizi nemlendirmeniz tırnak sağlığınız için olumlu sonuçlar doğurabilir.
  2. Beslenme kaliteniz ve yediğiniz şeyler vücudunuzun yanı sıra saç ve tırnakların uzama hızını, dayanıklılığını etkiler. Sağlıklı bir yaşam tarzı, düzenli, dengeli ve protein açısından zengin bir beslenme tırnaklarınızı çok daha güçlü hale getirebilir.
  3. Tırnaklarınızı düzenli olarak törpülediğinizden emin olmalısınız. Kenarları eşit ve güzel şekilde törpülenen tırnaklar, kolay kolay kırılmazlar.
  4. Tırnaklarınıza aralıklarla nefes aldırın. Ne kadar kaliteli bir oje kullanıyor olsanız da zaman zaman tırnaklarınızın nefes alması çok önemlidir. Sürekli oje kullanımı tırnakların zayıflamasına sebep olabilir.
  5. Yeteri kadar su içmek, genel olarak sağlık için gerekli olduğu kadar tırnak yapısı için de çok önemlidir. Yeteri kadar su tüketmeyen kişilerin kırnakları yetersiz nemden dolayı kırılgan hale gelebilir, kolayca kırılıp soyulabilir.
  6. Oje kullanmayı seviyorsanız aynı zamanda nemlendirici ve besleyici bakım işlevi gören güzel bir baz kullanabilirsiniz.
  7. Tırnaklarınıza kullandığınız ürünleri mutlaka gözden geçirin. Çoğu oje ve bakım ürünleri tırnakları zayıflatabilecek özellikte sert kimyasallar içerebilir.

Keratin Tırnağa İyi Gelir mi?

Keratin, protein içinde bulunan yapı taşları arasındadır ve tırnakların da ana maddesini oluşturur. Bu sebeple yeterince keratin alımı ve takviyelerle tırnakların güçlendirilmesi gerekir. Keratin takviyelerinin besleyici özelliği sayesinde tırnaklarınızdaki sararmalar ve kırılmalarda azalma görülür ve tırnaklarınız dayanıklılık kazanır.

 

YAZIYI OKUYANLAR BU YAZILARI DA OKUDU