• Sıkça Sorulan Sorular
  • 0(216) 643 00 60
  • en yakın eczane EN YAKIN ECZANE
nutraxin eczanelerde Eczanelerde

Güçlü Tırnaklar İçin 5 Pratik Tırnak Bakımı Önerisi

Güçlü ve bakımlı tırnaklara sahip olmak, birçok kişi tarafından istenilen bir durumdur. Bu özelliklere sahip tırnaklar, ellerinizin hayalinizdeki gibi görünmesini sağlayabilir. Ayrıca kolay kırılmanın beraberinde getirdiği acı ve rahatsızlık hissini de ortadan kaldırabilir. Söz konusu bölümlerin estetik görünmesinin yolu ise özenli ve düzenli bakımdan geçer. Böylelikle tırnaklar güçlenebilir, kolay kırılmalar önlenebilir ve güzel bir duruş sergilenebilir. Yazının devamında tırnaklarınızı her anlamda iyi hâle getirmeye yardımcı olan ipuçlarına ulaşabilirsiniz.

Tırnakların Güzel Görünmesi için Ne Yapılmalı?

El, tırnak bakımı yapmak, özen gerektiren bir süreçtir. Diyet, yaşam tarzı, genetik gibi birçok faktör, tırnakların sağlığını ve görünümünü etkileyebilir. Bu konuda yapılan araştırmalar; yetersiz beslenen, akut enfeksiyon geçiren ve hücre çoğalmasını yavaşlatan antimitotik ilaçları kullananların tırnak gelişiminin olumsuz etkilendiğini gösterir. (1) Öte yandan bilimsel veriler, tırnak sağlığının doğru beslenme ve düzenli bakımla düzeleceğini de ortaya koyar. (2) 

Tırnaklarınızı Güçlendirecek Bakım İpuçları

Güzel görünümlü ve güçlü tırnaklar için doğru bakım ipuçlarını bilmeniz önemlidir. ‘’Tırnak bakımı nasıl yapılır?’’ sorusuna cevap veren ipuçları sayesinde tırnaklarınız daha sağlıklı ve güçlü kalabilir, böylelikle daha güzel görünebilir. 

1. Tırnaklarınızı Nemlendirmeye Dikkat Edin

Tırnaklarınızın güzel görünmesi için yapabileceğiniz en önemli noktalar arasında onları nemli tutmak yer alabilir. Tıpkı cildimiz gibi tırnaklarımızın da sağlıklı ve güçlü olması için neme ihtiyacı olabilir. Kuruluk veya kırılganlığı önlemek için günlük olarak tırnaklarınızda ve onları koruyan kütiküllerinizde nemlendirici bir losyon ya da yağ kullanabilirsiniz. 

Tırnaklarınızı nemlendirirken sağlıklı tırnak büyümesini desteklemek için losyon veya yağı kütiküllere ve tırnak yataklarına masaj yaparak yedirmeniz daha hızlı sonuçlar almanıza yardım edebilir. Tırnaklarınızı ve ellerinizi sağlıklı tutmak için E ve C vitamini içeren nemlendirici ürünleri kullanabilirsiniz. (2)

2. Güçlü Tırnakların Mimarı: Keratin

Keratin; saçınızın, cildinizin ve tırnaklarınızın yapı taşı olan bir proteindir. (3) Bu bileşeni içeren bakım ürünleri, hasarlanmış proteinlerle yer değiştirerek tırnakların onarılmasına ve güçlenmesine yardımcı olur. (4) Tırnaklarınızı güçlendirmek ve kırılmalarını önlemek için keratin içeren takviyeler alabilirsiniz. Keratine ek olarak sağlıklı yağlar, vitaminler ve mineraller içeren gıdalar tüketmek de tırnaklarınızın daha güçlü olmasına yardımcı olabilir. (2) 

3. Tırnaklarınızı Doğru Yöntemlerle Törpüleyin

Törpüleme, güzel görünümlü tırnaklara kavuşmanızı sağlayan başlıca yöntemler arasında yer alır. Bununla beraber tırnaklarınızı doğru şekilde törpülemek de son derece önemlidir. Tırnaklarınızı yanlış yöntemlerle törpülerseniz, kırılma ve batık gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Yanlış uygulamalardan dolayı özellikle ayak tırnağının deriye batması gibi problemlerle karşılaşılır. Uzmanlar, ayak tırnaklarının düz kesilmesini ve törpülenmesini önerir. (5)

4. Temizlik Sırasında Eldiven Kullanın

Temizlik esnasında tırnaklarınızın zarar görme riski bulunur. Güçlü kimyasallara ve sürekli nemliliğe maruz kalmanız tırnaklarınızın zayıflamasına ve kırılmaya daha yatkın hâle gelmesine neden olabilir. Tırnaklarınızı ve ellerinizi korumak için suyla ya da kimyasal malzemelere temas ettiğiniz zamanlarda eldiven kullanabilirsiniz. Kaliteli malzemelerden tasarlanan eldivenler, tırnaklarınızı güçlü kimyasallardan ve sudan koruyabilir. Böylece tırnaklarınız daha az zarar görebilir ve daha sağlıklı ve güçlü kalabilir. (6)

5. Yeteri Kadar Su Tüketmeye Özen Gösterin

Su içmek, iç organlarınız ve vücudunuzun genel sağlığı için önemlidir. (7) Vücudunuzda ve hücrelerinizde yeterli miktarda su bulunması, tırnaklarınızın sağlığı için de önemli bir rol üstlenir. Vücudunuz yeterli su almazsa tırnaklarınız kuruyabilir ve kırılgan hâle gelebilir. Bu durum, tırnak plağının yapısının güçlenmesinde suyun oynadığı rolle ilişkilendirilebilir. (1) Dolayısıyla güçlü ve sağlıklı tırnaklara kavuşmak için yeterli miktarda su tüketmeniz büyük önem taşır.Kaynaklar:


  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5383514/
  2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17763607/
  3. https://www.sciencedirect.com/sdfe/pdf/download/eid/1-s2.0-0738081X96000600/first-page-pdf 
  4. https://huksam.hacettepe.edu.tr/Turkce/SayfaDosya/kozmetikler_ve_kadin.pdf 
  5. https://www.aafp.org/pubs/afp/issues/2009/0215/p303.html?&utm_source=wgf 
  6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8896184/
  7. https://dergipark.org.tr/en/download/article-file/1382734