• Sıkça Sorulan Sorular
 • 0(216) 643 00 60
 • en yakın eczane EN YAKIN ECZANE
nutraxin eczanelerde Eczanelerde

C Vitamininin Saçlara Sağladığı Yararlar Nelerdir?

Mikro besinler, normal saç folikülü döngüsünde rol oynayan ana elementlerdir. Bu döngüdeki matris hücrelerinin yenilenmesini sağlayabilir. Söz konusu bileşenler arasında vitaminler ve mineraller sayılabilir. (1) Bir mikro besin türü olan C vitaminine, cilt ve saç sağlığına destek verebilen besin takviyelerinde yer verilebilir. Böylece dermatolojik rahatsızlıkların önlenmesi ya da tedavisi için kullanılabilir. (2) Yani güçlü bir antioksidan kaynağı olan C vitamininin saça faydaları olan bir bileşen kimliği taşıdığı söylenebilir.

Saç Köklerinin Güçlendirilmesi

C vitamini (Askorbik asit), besinlerde bulunan ve insan vücudunda kendiliğinden sentezlenemeyen bir bileşendir. Kolajen oluşumunda, lökosit fonksiyonunda, demir emiliminde, folik asit metabolizmasında, epinefrin ve karnitin sentezinde rol oynayabilir. (3) C vitamini, insan vücudunda en çok bulunan antioksidan türüdür. Bu özelliği sayesinde güneş ışınlarından, hava kirliliğinden ve diğer etkenlerden kaynaklanan oksidatif strese bağlı saç kayıplarının önlenmesinde rol oynayabilir. (4)

Saçlarda Sağlıklı Uzamanın Desteklenmesi

C vitamini ile saç bakımı yapmak, pek çok yararı beraberinde getirebilir. Örneğin hızlı uzama, C vitamininin saça faydaları arasında sayılabilir. Araştırmalardan elde edilen bulgular, askorbik asidin bir türevi olan l-Askorbik Asit 2-Fosfat (Asc 2-P) bileşeninin foliküler keratinositleri artırdığını ortaya koyar. Yani söz konusu veriler, ilgili askorbik asit türevlerinin saç foliküllerini uzamaya teşvik edebildiğini gösterir. (5)

Saç Dökülmesinin Önlenmesi

Saç dökülmesi, androgenetik alopesi (AGA) ve telogen effluvium (TE) olmak üzere iki ayrı türde gerçekleşebilir. AGA ve TE tipi saç dökülmelerinin temelinde C vitamini eksikliği yer alabilir. 1700’lü yıllarda doktor James Lind, saç dökülmesinin bir askorbik asit yetersizliği belirtisi olduğunu ifade etmiştir. Zira C vitamini, lipoproteinlerin oksidasyonunu ve serbest radikallerin hasarını önleyebilen güçlü bir antioksidandır. Ayrıca demir mobilizasyonuna ve bağırsak emilimine de yardımcı olabilir. Bu nedenle saç için C vitamini kullanmak, demir eksikliğine bağlı dökülmeleri önleyebilir. (1)

Canlı ve Parlak Saçların Oluşturulması

Yetersiz bir beslenme düzeni, vitamin eksikliğine bağlı saç kaybına yol açabilir. Buna bağlı olarak saçlarınızda matlaşma, zayıflama ve dökülme gibi sorunlar meydana gelebilir. Saçı besleyen en önemli bileşenler arasında protein, demir, A, B, C, E vitaminleri, çinko, folik asit sayılabilir. Bu vitaminler; kırmızı et, tahıllar, yeşil yapraklı sebzeler, süt ürünleri, yumurta, kuru yemiş ve somon balığı gibi yiyeceklerde bulunabilir. (6) Saçı besleyen temel bileşenler arasındaki C vitaminini içeren besinlerden bazıları şunlardır:


 • Domates
 • Kırmızı biber
 • Turunçgiller
 • Yeşil sebze ve meyveler 

Matlaşma ve saç dökülmesi, C vitamini içeren besinlerin düzenli tüketilmesiyle azaltılabilir. (7) Fakat bu vitaminin sadece beslenme yoluyla yeterli miktarda alınması zor olabilir. Bu nedenle uzmanlar, gerektiği durumlarda C vitamini hapının saça faydalarından destek almanızı önerebilir. (4)

Saç için C Vitamini Nasıl Kullanılmalı?

C vitamininin saça faydalarını inceledikten sonra sıra, bu takviyelerin nasıl kullanılacağından bahsetmeye gelir. Saç dökülmesini C vitaminini doğru kullanarak önleyebilir ve azaltabilirsiniz. (7) Yetişkinlerde askorbik asit gereksinimi, günlük 60- 100 mg arasındadır. İlgili doz aralığı, yaş gruplarına ve diğer etkenlere göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle C vitamininin saça faydasından destek almak istiyorsanız öncelikle doktorunuza danışmanız önemlidir. (3)


Kaynaklar


 1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30547302/
 2. https://ijcd.sciforce.org/index.php/IJCD/article/view/44 
 3. https://cms.dermatoz.org/Uploads/Article_36678/Dermatoz-7-0.pdf 
 4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5605218/
 5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19416266/
 6. https://dergipark.org.tr/en/download/article-file/747242 
 7. https://vetkontrol.tarimorman.gov.tr/adana/Belgeler/dergi%202013/5.pdf