• Sıkça Sorulan Sorular
  • 0(216) 643 00 60
  • en yakın eczane EN YAKIN ECZANE
nutraxin eczanelerde Eczanelerde

Erkeklere Özel Multivitaminin Farkı Nedir?

Erkeklere özel multivitaminin normal multivitaminden farkı nedir? Detaylar içeriğimizde!

Her bedenin ihtiyaç duyduğu vitaminler farklıdır. Bununla birlikte cinsiyet de devreye girdiği zaman bazı multivitamin ve minerallerin değeri diğerlerinden daha önemli hale gelebilir. Kadın ve erkeğin kalori ihtiyacı, beden kitle indeksi ve enerji ihtiyacı gibi birçok konuda farklılıklar bulunduğu için vücutlarına almaları gereken takviye ihtiyaçları da farklılıklar içerebilir.

Bu ihtiyaçları farklılaştıran genetik ve fizyolojik sebeplerdir. Erkekler ve kadınlardaki temel fizyolojik farkları şu şekilde inceleyebiliriz;

  • Erkeklerin vücudundaki su oranı kadınlara kıyasla %10 kadar daha fazladır.
  • Kadınların vücudunda 3,5 litre civarında, erkeklerin ise 4,5 litre civarında kan bulunur.
  • Erkeklerin metabolizma çalışma hızı kadınlara kıyasla daha yüksektir.
  • Kadınlar özellikle hamilelik, menopoz ve menstrüasyon dönemlerinde birçok psikolojik ve fiziksel değişikliğe maruz kalırlar. Bu dönemlerde vücudun ihtiyaçları da farklılık gösterebilir.
  • Cinsel kimliğin oluşmasında kadınlarda östrojen, erkeklerde de testosteron öncelikli olarak rol oynar. Bahsedilen her iki hormon, her iki cinsiyette de farklı oranlarda seyir gösterir.

Tüm bu fizyolojik farklılıklarla birlikte kadın ve erkeklerin yaşam biçimlerine göre kalori ihtiyaçları da besin takviyesi alırken ayrışmalarına sebep olabilir. Yetişkin bir erkeğin günlük enerji ihtiyacı, bir kadının enerji ihtiyacından yaklaşık olarak %18 ila 20 daha fazladır denilebilir. Bu noktada da multivitamin tercih edilirken cinsiyet farklılıkların belirgin şekilde değişiklik gösterdiğini anlayabiliriz.

Erkekler için Multivitamin Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Erkeklere özel multivitamin tercih edilirken öncelikle detaylı analiz için bir uzman bir doktora ya da beslenme uzmanına danışmak, kan testleri yaptırmak ve vücuttaki vitamin eksikliklerinin tespiti oldukça önemlidir. Bu sayede uzman bir hekim onayıyla eksik vitamin, mineral destekleri belirtilir ve vücudun ihtiyaç duyduğu kadarı alınabilir. Fakat unutulmamalıdır ki kullanılan erkek multivitamin çeşitleri tüketilen besinlerle etkileşime geçer. Dolayısıyla bu destekler alınırken yüksek doz ya da tekli tercih etmek yerine kişilerin yaşına ve ihtiyaçlarına yönelik dozda hazırlanan ürünlere yönelmek önemlidir. Bu durum tıpkı sağlıklı beslenmeye benzetilebilir. Alınan multivitaminlerin de vücut ihtiyacına göre karma ve çoklu içerik içermesi etki gösterebilmesi için oldukça önemlidir.

 

YAZIYI OKUYANLAR BU YAZILARI DA OKUDU