• Sıkça Sorulan Sorular
 • 0(216) 643 00 60
 • en yakın eczane EN YAKIN ECZANE
nutraxin eczanelerde Eczanelerde

Multivitaminin Etkileri Nelerdir?

Yeterli ve dengeli bir beslenme düzeni, vücudun ihtiyaç duyduğu gerekli gıda maddelerini sağlayabilir. Fakat bazı gruplar, çeşitli sebeplerle bazı besin öğelerine daha fazla ihtiyaç duyabilir. Bu ihtiyacı karşılayabilen multivitaminler, özetle beslenmeye destek olarak alınabilen takviye edici gıdalardır. (1) Vitamin, mineral, amino asit ve yağ asidi gibi besin ögelerine yer verebilir. Sayılan besin maddeleri, vücut sisteminde farklı roller oynayabilir. (2)

Multivitamin Yağ Yakar mı?

Yağ yakımının desteklenmesi, multivitaminin etkileri arasında sayılabilir. Fakat takviye edici gıdaların, doğrudan kilo kaybına yönelik etki meydana getirmediği söylenebilir. Daha çok metabolizmayı hızlandırma ve vücuttaki yağ miktarını azaltma gibi süreçlere yardım edebilir. Yani multivitamin ve kilo arasında dolaylı bir ilişki olduğu söylenebilir. (3) Öte yandan, bazı mikro besinlerin kilo kaybına destek verebildiğine yönelik çalışmalar da bulunur. Bu araştırmalar kapsamında D vitamini takviyesi alanlar, diğerlerine kıyasla daha kolay kilo verebilmiştir. (4)

Multivitamin Faydaları Nedir?

Multivitaminin etkileri ve faydaları, bireylerin sağlık durumuna ya da takviye kullanım yöntemlerine göre değişebilir. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), bilinçli multivitamin kullanımının sağlayabileceği yararlardan bahsetmiştir. Bu bağlamda takviye edici gıdalar, genel sağlığınızı iyileştirmenize veya korumanıza yardımcı olabilir. Örneğin kalsiyum ve D vitamini içeren multivitaminler, kemiklerinizi güçlendirebilir. (2) Ayrıca multivitaminin etkileri arasında şunlar da sayılabilir:


 • Folik asit, hamilelik döneminde alındığında doğum kusurlarını azaltabilir.
 • Omega-3 yağ asitleri, kalp hastalıklarının önlenmesine ve tedavisine destek verebilir.
 • C ve E vitaminleri, çinko, bakır, lutein ve zeaksantin bileşenleri, yaşa bağlı makula dejenerasyonu (AMD) olan kişilerdeki görme kaybını yavaşlatabilir. (5)

Yetişkinlerde kalsiyum, magnezyum; A, C ve E vitamini eksikliğine sık rastlanabilir. Ayrıca açık havada yeterince zaman geçirmeyenlerde D vitamini yetersizliği görülebilir. Bu eksiklikler, düzenli ve bilinçli kullanılan multivitaminin etkileri sayesinde giderilebilir. (6)

Multivitamin Enerji Verir mi?

Multivitaminin A’dan Z’ye faydaları arasında enerji artışı da sayılabilir. Demir minerali, enerji metabolizmasında önemli oynayabilir. Bu mineralin vücutta yeterli miktarda olmaması, anemiye ve yorgunluğa yol açabilir. Demir içeren multivitaminler, söz konusu sorunları önlemenize yardımcı olabilir. Kendinizi hâlsiz hissetmenizin temelinde D vitamini eksikliği yer alabilir. Bu vitamini içeren takviyeler, kas ağrısı ve güçsüzlüğü gibi problemleri engelleyebilir. Hem bu içeriklere sahip multivitaminleri hem de enerji veren besinleri düzenli şekilde alarak kendinizi daha zinde hissedebilirsiniz. (7)

Multivitamin Boy Uzatır mı?

Boy uzatma, multivitaminin etkileri arasında yer almayabilir. Zira bu etkiye ilişkin literatürde kesin sonuçlar sunan çalışmalar bulunmaz. Fakat multivitaminler, çocukların ve ergenlerin gelişim süreçlerine destek verebilir. Örneğin A vitamini içeren gıda takviyeleri, büyüme evrelerinin sağlıklı ilerlemesine yardımcı olabilir. Doku ve kemik onarımından, bağışıklık sisteminin güçlenmesine kadar pek çok süreçte rol oynayabilir. Benzer şekilde B vitamini, kalsiyum ve demir gibi besin maddelerini içeren multivitaminler de büyüme sürecini destekleyebilir. (8)

Multivitamin Özellikleri Nelerdir?

Multivitaminlerin özellikleri, içerdiği bileşenlere göre değişebilir. Örneğin; kadınlar, erkekler, çocuklar, yaşlılar ve hamileler için ayrı takviye edici gıda türleri bulunabilir. Bu çeşitlerin her biri, sağlıkla ilgili farklı ihtiyaçlara ve beklentilere yanıt verebilir. Ayrıca multivitaminlerin kullanım miktarı ve zamanı da birbirinden farklı olabilir. Multivitaminin yan etkilerini önlemek için uzmanların görüşlerine ve tavsiye ettiği yöntemlere göre gıda takviyesi kullanabilirsiniz. (9)

Multivitamin Uyku Yapar mı?

Multivitaminlerin yan etkileri, kişiden kişiye değişebilir. Mesela K vitamini, kan pıhtılaştırıcı ilaç kullananlar için riskli olabilir. (5) Ayrıca bazı bilimsel çalışmalar, birden fazla multivitamin kullanımının uyku yapabildiğini gösterir. Yani çoklu vitamin ve mineral alanlarda gece boyunca daha fazla uyanma ya da yeniden uykuya dalmada güçlük gibi yan etkiler açığa çıkabilir. (10)

Multivitamin Kas Yapar mı?

Egzersiz performansını artırmak, multivitaminin etkileri arasında gösterilebilir. Spor yapanlar, kas büyümesini desteklemek için amino asitleri içeren takviyelerden yardım alabilir. Ayrıca bazı gıda takviyelerindeki protein içeriği de kas yapımına destek verebilir. Bu bileşenleri içeren multivitaminler, kaslarınızın istediğiniz görünüme ve güce kavuşmasına katkıda bulunabilir. (11)

Multivitamin İştah Kapatır mı?

Yapılan bazı çalışmalar, multivitaminlerin iştah üzerinde etkilerinin olabildiğini gösterir. Örneğin kilo verme sürecinde gıda takviyelerinden destek alanlar, diğerlerine kıyasla daha uzun aralıklarla yeniden yemek yeme ihtiyacı duyabilir. Fakat bu etki, kullanılan multivitaminin türüne ve bireylerin sağlık durumlarına göre değişebilir. (12)


Kaynaklar


 1. https://dergipark.org.tr/en/download/article-file/1091171 
 2. https://www.fda.gov/consumers/consumer-updates/fda-101-dietary-supplements 
 3. https://www.webmd.com/vitamins-and-supplements/what-are-fat-burner-supplements
 4. https://www.healthline.com/health/vitamins-for-weight-loss#vitamin-b-12
 5. https://ods.od.nih.gov/factsheets/WYNTK-Consumer/
 6. https://www.webmd.com/diet/features/making-the-most-out-of-multivitamins
 7. https://www.webmd.com/sleep-disorders/supplements-and-energy-what-to-know
 8. https://www.webmd.com/parenting/vitamins-for-kids-do-healthy-kids-need-vitamins 
 9. https://www.webmd.com/diet/health-benefits-of-multivitamins 
 10. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S138994570700010X?via%3Dihub 
 11. https://www.webmd.com/vitamins-and-supplements/features/athletic-supplements-fact-fiction 
 12. https://www.cambridge.org/core/journals/british-journal-of-nutrition/article/multivitamin-and-dietary-supplements-body-weight-and-appetite-results-from-a-crosssectional-and-a-randomised-doubleblind-placebocontrolled-study/8C6C9CF2A7B2A9E81825CB4E2AE419AA