• Sıkça Sorulan Sorular
 • 0(216) 643 00 60
 • en yakın eczane EN YAKIN ECZANE
nutraxin eczanelerde Eczanelerde

MSM Nedir? MSM Kullanım Alanları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Eklem sağlığı, belki de önemi gerektiği kadar anlaşılamamış konulardan biridir. Eklemler, tüm iskelet sistemini bir arada tutarlar. Normal şartlarda vücut, eklem sağlığı için gerekli maddeleri üretebilir. Ancak yaşlanma, ciddi yaralanmalar ve sakatlıklar, eklem sağlığını olumsuz etkiler ve söz konusu maddelerin üretimi azalabilir. (1) İhtiyaç hâlinde takviye gıda kullanmak, iskelet sisteminizi ve hareket özgürlüğünüzü koruyabilmeniz adına faydalı olabilir. (2)

MSM Nedir?

Tıbbî terimler, bazen kafa karıştırıcı olabilir. MSM sizin de duyduğunuz fakat anlamını bilmediğiniz terimler arasında bulunabilir. Bu durumda “MSM nedir?” sorusunun cevabını arıyor olabilirsiniz. MSM, metilsülfonilmetan ifadesinin kısaltmasıdır. Bir tür organosülfür bileşiğidir. Sülfonil fonksiyonel grubuna sahiptir. Dolayısıyla kükürt içerir ve sentezler. Bazı ilkel bitkilerde ve hayvanlarda doğal olarak bulunabilir. İnsan vücudunda da küçük miktarlarda mevcuttur. (3) 


MSM, her ne kadar insan vücudunda mevcutsa da üretimi yüksek değildir. Bu nedenle MSM, çoğunlukla sentetik olarak üretilir. Besin takviyesi formunda kullanıma sunulur. Ancak tek başına MSM takviyesi üretimine rastlanmaz. Bu maddeyi içeren takviyeler, Glucosamine Chondroitin MSM olarak hazırlanır. Böylece takviyenin içine kondroitin ve glukozamin de eklenmiş olur. Benzer amaçlara hizmet eden ve birbirini tamamlayan bu maddelerin birleşimi, beklenen etkinin sağlanmasına yardımcı olur. (1)

MSM Ne İşe Yarar?

MSM’nin sülfürlü bir bileşen olduğunu açıkladık. Peki MSM ne işe yarar? MSM’nin birçok faydası bulunur. Bu faydaların kükürt içeriğiyle bağlantısı muhakkaktır. İşte MSM’nin başlıca faydaları şunlardır: 


 • Eklem ağrılarının hafiflemesine yardımcı olur: Kükürt, bağ dokuları üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Dolayısıyla MSM, eklem dejenerasyonunu önlemeye yardımcıdır. Kıkırdak dokunun parçalanmasını engeller. Kıkırdak doku da eklemlerdeki kemiklerin uçlarını koruyarak iskelet sisteminin sağlıklı kalmasına destek olur.

 • İltihap üzerinde azaltıcı etkisi bulunur: MSM, vücuttaki glutatyon ve antioksidan üretimine de katkı sağlar. Böylece vücudu serbest radikallere ve inflamasyona karşı korur. İltihaba neden olan sinyal proteinlerinin üretiminin azalmasına yardım eder. 

 • Rehabilitasyonu hızlandırır: Yoğun sporlardan sonra oksidatif stresi azaltan MSM, kas ağrılarının hafiflemesini sağlar. Bu nedenle direnç egzersizlerinde sonra kullanımı uygundur.

 • Kireçlenme belirtilerini azaltmaya yardım eder: Eklemlerdeki ağrı, sertlik ve hareket kısıtları için doğal bir alternatiftir. Tek başına da son derece güçlüdür. Ancak Glucosamine Chondroitin MSM kullanılması daha etkili olabilir.
 • Cilt sağlığını destekler: Kükürt, deri hastalıklarının tedavisinde kullanılırken saç ve tırnak oluşumuna da katkı sağlar. Kükürt içeren MSM de vücuttaki keratini güçlendirerek olumlu etkiler yaratır.

 • Bağışıklığın güçlenmesinde etkilidir: Sülfürlü bileşiklerin bağışıklık sistemi üzerinde pozitif etkileri olduğu bilinir. Hem sülfür içeren hem de vücudun ana antioksidanı olan glutatyon üretiminde rol alan MSM, bağışıklığı güçlendirici etkilere sahiptir.

 • Alerjik reaksiyonları azaltabilir: MSM; göz sulanması, hapşırma, kaşıntı, burun akıntısı ve tıkanıklığı gibi semptomları azaltır. Ancak farklı alerjik tepkiler üzerinde etkisi kanıtlanmamıştır. (3)

Bu faydaların yanı sıra MSM’nin kanser tedavisine yardımcı olabileceği de belirtilir. Ancak bu konuda araştırmalar kısıtlıdır. Görüldüğü üzere etki alanı geniş olan MSM, insan vücudu için son derece faydalıdır. 

Glucosamine Chondroitin MSM Nedir, Neden Kullanılır?

Glukozamin, eklem kıkırdağının ana bileşenlerinden biri olan glikozaminoglikanların sentezinde görevlidir. Çoğunlukla kondroitin ile beraber kullanılır. Çünkü kondroitin de eklem kıkırdağının ve bağ dokusunun yapı taşıdır. Bu iki madde, yine eklemler üzerinde büyük faydası bulunan metilsülfonilmetan ile birleşince Chondroitin, Glucosamine MSM ortaya çıkar.


Glucosamine Chondroitin MSM, bir tür besin takviyesidir. İlaçlar ile karıştırılmamalıdır. Ancak yine de doktor kontrolünde kullanılması gerekir. Başlıca amacı, eklem sağlığını koruyup geliştirir. Eklemdeki ağrıları ve sertliği azaltmayı hedefler. Böylece kullanıcıya esneklik ve rahatlık sunabilir. (2) Kendinize en uygun Glucosamine Chondroitin MSM takviyesini bulmak için doktorunuza danışmayı ve kullanım talimatlarına uymayı ihmal etmeyiniz.Kaynaklar:


 1. https://dergipark.org.tr/en/download/article-file/56556
 2. https://www.mdpi.com/2072-6643/9/3/290 
 3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5372953/

Bu Yazıyı Beğenenler Bunlara da Göz Atabilir