• Sıkça Sorulan Sorular
  • 0(216) 643 00 60
  • en yakın eczane EN YAKIN ECZANE
nutraxin eczanelerde Eczanelerde

Kimler Multivitamin Kullanabilir?

Günlük hayatımızda yorgun düşüp enerjimizin azaldığını hissettiğimiz her anımızda aklımızdan multivitamin kullanmak geçebilir. Peki, nedir bu multivitamin?

Farklı çeşitlerdeki vitamin, mineral ve farklı bileşenler içeren takviyelere multivitamin adı verilir. Vücut sağlığının devamı için ihtiyaç duyulan tüm mineral, vitamin ve diğer tüm elementleri multivitaminler içerisinde bulundurur. Beslenme düzeninde, diğer besinlerle birlikte desteklenemeyen ya da yetersiz oranda alınan vitaminleri bir arada bulundururlar. Multivitaminler kapsül, hap ya da şurup şeklinde kullanılabilir. Ancak unutulmaması gereken en önemli nokta; multivitaminlerin ilaç olarak tüketilmemesi gerektiğidir.

Vitamin ve Mineral Desteğinin Önemi

Vitamin ve mineraller, her yaştaki bireyin günlük ihtiyacı olan en önemli bileşenler olarak tanımlanabilir. Bu vitamin ve minerallerin eksikliğinin giderilmediği durumlarda kişiler bazı sağlık problemleri yaşayabilir. Bahsedilen vitamin ve mineral ihtiyacını karşılamanın en doğru şekli, doğal meyve ve sebze tüketiminden geçer. Ancak bazı genetik faktörler, yaş ve tıbbi durumlar sebebiyle yeteri kadar alınamayan vitamin ve mineraller, takviye ürünler sayesinde vücuda alınabilir. Multivitamin mineral takviyeleri, bilinçli ve kontrollü kullanımları doğrultusunda bireylere fayda sağlar. Bu ürünlerden en doğru şekilde verim almak için var olan eksikliklerin tespit edilmesi ve bu doğrultuda kullanımlarının gerçekleştirilmesi gerekir. Multivitamin takviyelerinden verimli bir sonuç elde etmek için kullanım öncesinde kişilerin genel yaş ve sağlık durumları göz önünde bulundurulmalıdır.

Kişilere herhangi bir kronik rahatsızlık durumunda uzman doktorların kontrolünde multivitamin takviyeleri önerilebilir. Ancak sağlıklı bireylerde doğal besinler tarafından alınan vitamin ve minerallerin önemi ayrıcalıklıdır. Kontrolsüzce ve bilinçsizce kullanılan takviyeler, vücutta istenmeyen sorunlara yol açabilir. Her zaman için besin tüketimiyle alınan vitaminler, insan vücudu için en sağlıklı seçenektir.

Vitamin ve mineralleri tüm besinlerde olduğu gibi yeterli düzeyde tüketmek gerekir. Bir ya da birden fazla besin öğesi içeren takviyeler, genelde ihtiyaçtan daha da fazlasını içerir. En iyi multivitamin seçenekleri için uzman bir görüşten yardım almalı, takviye kullanımı için prospektüs iyi okunmalı, günlük gereksinimin ne kadarını karşıladığını bilmelisiniz. Multivitaminler, günlük gereksinim dahilinde kullanıldığında insan vücuduna yarar sağlayan takviyelerdir.

 

YAZIYI OKUYANLAR BU YAZILARI DA OKUDU