• Sıkça Sorulan Sorular
  • 0(216) 643 00 60
  • en yakın eczane EN YAKIN ECZANE
nutraxin eczanelerde Eczanelerde

Glukozamin Nedir Ne İşe Yarar?

Adından sıklıkla söz ettiren glukozamin nedir, ne işe yarar? Detaylar içeriğimizde!

Glukozamin, doğal bir biçimde vücutta bulunan, amino şeker olarak adlandırılan bir bileşiktir. Vücuttaki eklemlerin birbirlerine sürtünmesini, çarpmasını engelleyen, jel benzeri koruyucu kıkırdak dokularda glukozamin bulunur. Günlük beslenme alışkanlıkları içerisinde sürekli olarak tüketilen besinlerde bulunmadığı için kişiler, glukozamini gıda takviyesi olarak almayı tercih edebilirler.

Glukozamin takviyeleri genellikle karides, ıstakoz, yengeç gibi kabuklu deniz canlılarının kabuklarından üretilir.

Glukozamin Çalışma Prensibi ve Kullanımı

Glukozamin üzerinde yapılan çalışmaların neredeyse tamamında glukozamin sülfatın da faydalarına yer verilmiştir. Glukozamin sülfat, doğal bir kimyasal olarak tanımlanabilir. Glukozamin ise birtakım bileşikler ile kıkırdak yapısının oluşmasına yardımcı olan aminosakkarit olarak bilinir. Bireyler günlük kullanımlarında glukozamini direkt olarak, sülfat şeklinde, omega-3 ya da MSM takviyeleriyle birlikte tüketebilirler.

Glukozaminin Faydaları Nelerdir?

Vücudun eklem bölgelerinde bulunan kıkırdak dokuların birbirlerine sürtünmesini engelleyen jelimsi sıvı azaldığında eklem ağrıları baş gösterir. Sıvının azalmaya devam etmesi bir süre sonra bireylerin hayati fonksiyonlarını sağlıklı bir biçimde yerine getirmelerini engelleyebilir. Bu noktada devreye giren glikozamin, uzman hekimlerin tavsiyeleri beraberinde düzenli bir biçimde vücuda alınabilir.

Glukozamin, çeşitli rahatsızlıkların semptom ve tedavisine destek olma amaçlı gıda takviye ürünlerinde kullanılır. Genellikle glukozaminin, eklem sağlığını desteklemek amacıyla kullanıldığı görülür.

Glukozamin Hangi Besinlerde Bulunur?

Genellikle laboratuvar ortamında kabuklu deniz canlılarının kabukları kullanılarak üretilir. Glukozamin; buğday, soya, mısır ve buğdayda bolca bulunan bir maddedir. Fakat besinlerden alınan glukozamin miktarı bazen yeterli olmayabilir. Bu durumlarda glukozamin takviyelerinden de yardım alınabilir.

Glukozamin Takviyesi

Herhangi bir sebepten dolayı alınan gıda takviyelerinde dikkat edilmesi gereken öncelikli konu; en iyi multivitamin ve minerallerin içeriğinin sağlığa zarar veren kimyasal bileşenler içermemesidir. Herhangi bir sağlık sorunu yaşıyor ve gıda takviyesi kullanmak istiyorsanız öncelikle uzman bir hekime danışmanızı tavsiye ederiz.

YAZIYI OKUYANLAR BU YAZILARI DA OKUDU