• Sıkça Sorulan Sorular
  • 0(216) 643 00 60
  • en yakın eczane EN YAKIN ECZANE
nutraxin eczanelerde Eczanelerde

Detoks Nasıl Yapılır?

Detoks nasıl yapılır? İşte detoks yapımı hakkında doğru bilinen yanlışlar!

Bugünlerde hepimizin daha çok zararlı maddeler ile beslenmesi, vücutlarımızda toksin birikimini arttırmaktadır. Kelime anlamı olarak toksinlerin vücuttan atılması anlamına gelen “de-tox”, vücudumuzda biriken madde miktarının azaltılmasını kapsayan çeşitli uygulamalar anlamına geliyor. Beslenme programlarında en çok zayıflamak isteyen insanların ilgilendiği detoks listeleri, kilo ile ilgili olmaksızın genç yaşlı veya şişman zayıf ayrımı yapılmadan herkes tarafından kullanılabilir.

Vücudumuzda işler nasıl işliyor diye bakacak olursak, vücudumuz aldığımız besinlerin tamamını işleyemez. Sindirilen besinlerin atıkları kolayca vücudumuzdan atılır. Ancak vücudumuzda sindirilemeyen besinler özellikle bağırsaklarımızda kalıntılar oluşturur. Çoğumuzun yaşadığı gaz ve şişkinlik sorunu tam da bu noktada ortaya çıkar. Eğer yeterli ve dengeli beslenirseniz bu şikayetleriniz büyük ölçüde azalır ancak tamamen engellenmesi mümkün değildir. Ayrıca vücutta metabolizma hızının da değişkenlik göstermesi ile yağ birikimi sebebiyle kilo almak da söz konusudur. İşte tüm bu sorunların önüne geçmenize yardımcı sihirli bir iksirdir detoks.

Detoks programları metabolizmanızı hızlandırır. Böylelikle vücudunuzda sindirim hızlandığı için yağ yakımı da hızlanır. Ayrıca ödem atma gibi farklı şekillerde de toksinleri vücudunuzdan uzaklaştırarak kilo vermenizi sağlar. Sonuçta vücudunuz sağlıklı ve zindeliğine kavuşmuş olur.

Detoks programları 3, 5 ve 7 günlük sürelerden oluşan programlardır. Bu programlar uygulanırken günlük rutinde mutlaka egzersizler, nefes meditasyonları veya yoga gibi hareketler de uygulanmalıdır.

Detoks Kuralları!

Diyabet, böbrek, aritmi ve yüksek tansiyon gibi kronik rahatsızlıkları bulunan kişilerin detoks programlarına başlanmadan önce mutlaka bir diyetisyen veya dahiliye doktoruna danışmaları gerekir.

Detoks programlarına başlama kararı aldıysanız öncelikle öğünlerinizi düzene oturtmalısınız. Detoks programı sürecinde yemeklerde tuz kullanmaktan kaçınmalısınız. Lezzeti dengelemek için baharat kullanmanızda bir sakınca yoktur.

Kahve ve çay tüketimini kesmelisiniz. Siyah çay ve kahvenin yerini bir süreliğine yeşil çay, tarçın, ıhlamur, nane ve adaçayı gibi bitki çayları ile doldurabilirsiniz.

Et ürünlerinin kullanımına da bir süreliğine ara verilmelidir. Süt ve yağsız yoğurt dışında kalan süt ürünlerinin de kullanımına ara verilmelidir. Burada meydana gelen boşluğu, yeşil yapraklı sebzelerden hazırladığınız detoks içeceklerini kullanarak doldurabilirsiniz. Aynı zamanda Nutraxin detox ürünleri sayesinde de vücudunuzu arındırırken ihtiyacınız olan besinleri kolayca alabilirsiniz. Üstelik bu süreçte besin değeri yerinde olan bu meyve ve sebzeler sayesinde toksinlerinizi atarken vücudunuzun vitamin deposunu doldurabileceksiniz. Detoks içeceklerin yanı sıra günde 2.5 3 litre arası su içmek de ihmal edilmemelidir.

 

YAZIYI OKUYANLAR BU YAZILARI DA OKUDU