• Sıkça Sorulan Sorular
  • 0(216) 643 00 60
  • en yakın eczane EN YAKIN ECZANE
nutraxin eczanelerde Eczanelerde

Aşırı Kilonun Eklem Sağlığı Üzerindeki Etkileri

Obezite, Fransızcadan türemiş bir kelimedir. Çok ya da aşırı şişmanlık olarak ifade edilir. Sağlığı bozacak ölçüde yağ dokularında anormal (hiperplazik) ve aşırı miktarda (hipertrofik) yağ birikmesidir. Vücutta yağ oranı, vücut ağırlığının erkeklerde % 15-18 ve kadınlarda % 20-25 artmasıyla oluşur. 

Obezite önlenebilir bir hastalıktır. Anne-babadan biri obez ise çocukta risk % 80 oranındadır. Sağlıksız beslenme-inaktif yaşam ilişkisi vardır. Batıda “Beslenme ile İlişkili Hastalıklar” içinde en sık gözlenenidir. Güçlü bir genetik yatkınlık söz konusudur.

Obezite, bulaşıcı olarak belirtilmektedir. Eğer,

Arkadaş obez ise % 50
Kardeş obez ise %40
Eş obez ise %37 oranında obezite gelişmektedir.


Türkiye’de oran, genel olarak erkeklerde % 19.40 ve kadınlarda ise % 35.40 olarak bulunmuştur.

Obezite, sebebi belli olup olmamasına göre ikiye ayrılarak incelenir. Obezite bazı sonuçlar doğurur. Bunlar arasında sosyal yaşamın bozulması, psikolojik sorunlar, vücut sistemlerinin bozulması, ölüm oranında artış ve morbiditede artış yer almaktadır. Bu sonuçların haricinde hareket sisteminin eklemi bozulur. Eklemde meydana gelen bozulmaya bağlı olarak yürüyüş ve duruş bozuklukları, metabolik durumlar, gut hastalığına bağlı artrit, yumuşak doku rahatsızlıkları, ağrı şişlik, şekil bozuklukları, tutukluk ve eklemde ses oluşumuna neden olmaktadır.

Eklem problemlerinde uygulanan tedavide amaçlar şu şekilde sıralanabilir: Obeziteyle mücadele etmek, semptom ve bulguları azaltmak, yaşam tarzını değiştirmek, sakatlığı önlemek ve yaşam kalitesini yükseltmek.

Destek tedavide biyolojik temelli ürünler önemli bir yer tutmaktadır: Şeytan Pençesi, Bromelain, Zerdeçal, Omega-3 yağ asitleri, Beyaz Söğüt Kabuğu, Kapsaisin, Zencefil, Zerdeçal, Kedi Pençesi, ve Kereviz ekstresi gibi bitkisel destekler, Glukozamin Sülfat ( 1500 mg / gün ), Kondroitin Sulfat ( 800 mg/ gün), S-adenosilmetionin ( SAM-e), Metilsulfonilmetan (MSM), Köpek Balık Kırkırdağı gibi özel destekler ve  A, C, E vitaminleri gibi besin takviyeleri eklem sorunlarının tedavisine destek olarak kullanılan etkili besin takviyeleridir.

Sonuç olarak, obezite sakatlık oluşturan bir hastalıktır. En önemli sorun eklemlerde olur. Hareketin bozulması beraberinde diğer sistemlerde de sorunlar oluşturur. Erken tanı hayat kurtarır. Tedavide geleneksel yöntemlerin yanında destek tedavileri de uygulanmalıdır. Destek olarak bitki, gıda ve vitaminle tek ya da kombine halde kullanılabilirler.

 
Prof. Dr. Halil Koyuncu

İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp Ve Rehabilitasyon Öğretim Üyesi