• Online Yardım
  • Sıkça Sorulan Sorular
  • 0(216) 643 00 60
  • EN YAKIN ECZANE
Sadece Eczanelerde

İyi Yaşam Rehberi

Kolajen Eksikliği Nelere Neden Olur? Kolajen Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

Kolajen vücudun tüm organ ve bağ dokusunu bir arada tutan, cildi kırışıklıklardan ve yaşlanmadan koruyan bir maddedir. Kolajen üretimi vücudu eklem hastalıklarından, mat ve cansız bir ciltten, selüloitten ve kırışıklıktan korur. Saçların, tırnakların, dişlerin sağlıklı olmasını sağlar.

Kolajen eksikliğinde özellikle kadınlarda aşırı selülitlenme, tırnakların uzamaması ve sürekli kırılması, saç dökülmeleri ve cansız saçlar, mat, kuru ve kırışık bir cilt, çürüyen ve sağlığını kaybeden diş ve diş etleri gibi rahatsızlıklara neden olur. Kısaca kolajen vücudun her parçasını sağlıklı ve dinç tutar. Otuzlu yaşlardan sonra vücudun kolajen üretim miktarı azalır. Bu nedenle de kolajen takviyesi ve desteği almak gerekir. Kolajenin azalmasıyla birlikte vücutta bazı belirtiler görülmeye başlanır. Bu belirtiler görülmeye başlandığında doktora görünülmeli ve kolajen desteği alınmaya başlanmalıdır.

 

Kolajen Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir? 

Kolajen vücudu bütün ve diri tutan maddedir. Kolajen eksikliği meydana geldiğinde bazı belirtiler görülür. Bunları iyi takip etmek ve geç kalmadan müdahale etmek gerekir.

Kolajen eksikliğinin en belirgin belirtilerinden biri kırışıklıklar ve nemini kaybeden kuru bir cilttir. Kolajen cildin esnekliğini sağladığı için kolajen miktarı azaldığında çizgiler, kırışıklıklar ve sarkmalar meydana gelir. Ciltte kuruluk meydana gelir ve kremler cildi nemlendirme de yetersiz kalır. Çünkü cilt en derin katmanlarına kadar kurudur ve kremler sadece yüzeye nüfuz eder.

Bir diğer belirti ise saçlar ve tırnaklarda görülür. Saçlar uzamıyor ve aşırı dökülüyorsa, aşırı zayıfladıysa, tırnaklarda kırılmalar ve soyulmalar meydana geliyorsa vücudunuz kolajen eksikliğini size anlatmaya çalışıyor olabilir. Eklemler de kolajen eksikliğinden en çok etkilenen ve kolajen eksikliğinde en çok belirti gösteren kemiklerdendir. Kıkırdakların %95 i kolajenden meydana geldiği için kolajen eksikliğinde kıkırdaklarda sorunlar meydana gelir. Eklemlerin destekçisi olan kıkırdaklar etkilendiğinde eklemler de doğrudan etkilenerek hastalıklar meydana gelir. En çok görüleni şiddetli eklem ağrılarıdır ve kişinin hayatını olumsuz yönde etkileyerek hareket kabiliyetini azaltır. Bu nedenle bu tip belirtiler yaşıyorsanız geç kalmadan doktora başvurmalı ve kolajen desteği almalısınız.

YAZIYI OKUYANLAR BU YAZILARI DA OKUDU

kolajenin-vucuttaki-gorevleri-nelerdir

Kolajenin Vücuttaki Görevleri Nelerdir?

Kolajen vücuttaki hareket taşlarının yapı taşı olan proteine verilen isimdir. Kemik, kıkırdak, lif ve eklemlerin arasında dolgu görevi yapar. Kolajenin vücuttaki temel amacı dokulara destek sağlayarak güçlenmesine sağlamak ve cilt üzerindeki esnekliği arttırmaktır.

Vücudumuzun doğal kolajen üretimi 20’li yaşlardan sonra her yıl ortalama yüzde 1-1.5 oranında azalmakta olduğu bilimsel olarak açıklanmıştır. Cildin 20’li yaşlardan sonra esnekliğini kaybetmemesi için kolajen takviyesi almak gerekmektedir.

spor-yaparken-kolajen-kullanmanin-faydalari

Spor Yaparken Kolajen Kullanımın Faydaları

Spor yapmak her yaş grubunun sağlıklı yaşam sürmesi için önem taşır. Spor yaparak daha sağlıklı bir bedene sahip olmak mümkündür. Dengeli beslenme ve sporu bir arada götüren kişilerin daha sağlıklı ve uzun bir yaşam sürdüğü de bilimsel olarak kanıtlanmış bir durumdur. Spor yapan birçok kişi ilgilendiği spor dalına yönelik beslenme aritmisine sahiptir, doğal besinlerin yanı sıra takviye besin ve vitaminlerle de spor sürecini desteklemektedir. 

eklem-agrisina-karsi-egzersizler

Eklem Ağrısı Çekenler İçin Sağlıklı Egzersizler

Eklem ağrıları günlük hayatımızı olumsuz etkileyen bir rahatsızlıktır. Bütün hayatı ve psikolojiyi etkileyerek kişiye olumsuz etkiler bırakır. Hareket kabiliyetinde kısıtlamalar meydana getirir. Hareketsiz yaşam, fazla kilolar ve ilerleyen yaş eklem sağlığında olumsuz etkiler bırakarak ağrılara ve hareket kısıtlanmalarına neden olabilir.