• Sıkça Sorulan Sorular
  • 0(216) 643 00 60
  • en yakın eczane EN YAKIN ECZANE
nutraxin eczanelerde Eczanelerde

Güneş Lekeleri Nasıl Oluşur?

Güneş lekeleri çoğu kişide bulunan bir cilt sorunudur. Peki güneş lekeleri nasıl oluşur? Cevabı içeriğimizde!

Yaz aylarının gelmesi ile birlikte cilt üzerinde görülen güneş lekeleri de artmaktadır. Güneş lekeleri, güneşin zararlı ışınlarının cilde temas edip reaksiyon göstermesi sonucunda oluşan koyu halkalardır. Bu koyu lekeler, cildin bütünlüğünü bozar ve istenmeyen bir görünüme sebep verir. Bu nedenle, insanlar güneş lekesinin oluşmasını önlemek ve var olan güneş lekelerinin nasıl giderilebileceğini öğrenmek istemektedir.

Güneşe direkt olarak maruz kalınması durumunda oluşan koyu renkli lekeler, özellikle beyaz tenli insanlarda daha fazla belli olmaktadır. Üstelik bu lekeler, yalnızca güneşe bağlı olarak değil, farklı rahatsızlıklara da bağlı olarak görülebilir. Cilt yapısı, genetik yatkınlık gibi çeşitli faktörler, güneş nedeniyle ciltte oluşan lekeleri etkilemektedir. Güneş lekeleri olan bireyler, daha fazla güneşe maruz kaldığında ise, bu lekelerde ton koyulaşmaları da gözlenebilmektedir.

Güneş Lekelerini Önlemek İçin Ne Yapılmalıdır?

Güneş lekeleri, güneşin kendisini en çok belli ettiği yaz aylarında meydana gelmektedir. Ancak bazı önlemlerin alınması ile birlikte güneş lekelerinin oluşumunun önüne geçebilmek mümkündür. Cildinizde güneş lekesi oluşmasını ve cilt renginizin alacalı bir hal almaması için aşağıdaki listede belirtilen basit önlemleri alabilirsiniz.

  • Hem yaz hem de kış aylarında dışarı çıkmadan 30 dakika önce güneş kremi uygulamayı ihmal etmemelisiniz. Kış aylarında 30 koruma faktörlü, yaz aylarında ise 50 koruma faktörlü güneş losyonu kullanmanız yeterli olacaktır.
  • Güneşin en çok etkisini gösterdiği saatlerde dışarıya çıkmamaya özen göstermelisiniz.
  • Havuz veya denize girdikten sonra mutlaka temiz su ile duş almalısınız.
  • Yaz aylarında su tüketimini arttırarak cildinizin nemli ve güzel kalmasını sağlayabilir ve böylece güneş lekelerinin oluşmasını önleyebilirsiniz.
  • Sıcak günlerde şapka ve güneş gözlüğü kullanarak yüzünüzü güneşten koruyabilirsiniz.
  • Sıcak günlerde gölgede dahi olsanız, mutlaka güneş kremi kullanmanın gerekir. Çünkü yansıyan güneş ışınları bile güneş lekelerinin oluşmasına sebebiyet verir.

Yukarıda belirtilen önlemler, basit ancak oldukça etkilidir. Bu nedenle güneşe çıkmadan önce bu önlemleri aldığınızdan emin olmalı ve sıcak havalarda dışarı çıkmaktan olabildiğince kaçınmalısınız. Buna ek olarak doğru güneş ürünleri kullanmaya da özen göstermelisiniz.

 

 

YAZIYI OKUYANLAR BU YAZILARI DA OKUDU