• Online Yardım
  • Sıkça Sorulan Sorular
  • 0(216) 643 00 60
  • EN YAKIN ECZANE
Sadece Eczanelerde

İyi Yaşam Rehberi

Tip 1, Tip 2 ve Tip 3 Kolajen Nedir? Birbirlerinden Farkları Nelerdir?

Kolajen vücudumuzda bulunan bir proteindir. Vücudumuzun birçok bölümünde bulunan kolajenin bilinen en az 16 tipi bulunmaktadır. Ancak vücut tarafından en çok üretilen ve kullanılan kolajenler Tip 1, Tip 2 ve Tip 3’tür. Peki Tip 1, Tip 2 ve Tip 3 kolajen nedir? Birbirlerinden farkları nelerdir? Birlikte inceleyelim.

Tip 1 Kolajen Nedir? Faydaları Nelerdir?

Temel görevi vücut dokusunu bir arada tutmak olan kolajen tip 1, vücutta en çok bulunan kolajen tipidir. Vücut dokusunun parçalarını oluşturan eozinofilik liflerden oluşmaktadır. Vücuttaki tendon ve bağlarda bulunmaktadırlar. Kemikleri destekler, cildi korur, elastikiyet sağlar, dokuları bir arada tutar ve yaraların daha çabuk iyileşmesini sağlarlar. Tendon, kas ve bağlarla birlikte kemik ve dişlerde de bulunurlar. Vücutta doğal yollarla var olan kolajen tip 1, yaşlandıkça azalmaya başlar. Bu sebeple takviye gıda olarak alınması tavsiye edilmektedir.

Tip 2 Kolajen Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kolajen tip 2, Tip 1‘den sonra vücutta en çok bulunan kolajendir. Kıkırdak matrisi tarafından üretilen tip 2 kolajen, eklem sağlığı ve kıkırdak oluşumu açısından oldukça önemlidir. Oluştuğu kıkırdak matrisi ise, kıkırdak içerisinde yer alan sıvı benzeri bir dokudur. Özellikle eklem ağrıları ve daha ileri eklem hastalıklarında oldukça etkili olmaktadır. Tip 2 kolajenin vücutta azalması tip 1 kolajene oranla daha yavaş fark edilir ve yaşlanma süreci boyunca da daha normal olarak kabul edilmektedir.

Tip 3 Kolajen Nedir? Faydaları Nelerdir?

Tip 3 kolajen organlarımızı ve cildimizi oluşturan hücre dışı matrisin ana bileşeninden oluşmaktadır. Kan dokusunu oluşturmaya yardımcı olan tip 3 kolajen aynı zamanda cildin esnekliğini ve sıkılığını korumasına yardımcı olmaktadır. Kasları ve organları desteklemenin yanı sıra damarlara da elastikiyet vermektedir. Kırışıklıkları azaltır, esnekliği artırır, kemik matrisini destekler, sindirim sistemini destekler ve cilt nemlendirmesini artırabilir. Zayıf veya hasar görmüş tırnakları onarır ve ince telli saçları gürleştirir. Özellikle kolajen takviyelerinin en sık kullanım amacı tırnak ve saçlara sağladığı faydalardır.

YAZIYI OKUYANLAR BU ÜRÜNLERİ İNCELEDİ

YAZIYI OKUYANLAR BU YAZILARI DA OKUDU

sporcular-icin-kolajen-takviyeleri

Sporcular İçin Kolajen Takviyeleri Neden Gereklidir?

Son yıllarda pek çok kişinin merak etmeye başladığı kolajen takviyeleri, gündelik hayatta olduğu gibi spor hayatında da farklı faydalar sunuyor. Alınacak olan kaliteli bir kolajen takviyesi ile özellikle güçlü, esnek tendon ve yüksek performansa destek olunabiliyor. Böylelikle spor hayatında çok daha iyi bir deneyim elde etmek mümkün hale geliyor.

Kolajen Nedir, Kolajenin Faydaları Nelerdir?

Kolajen, vücutta bulunan bir aminoasit olarak bilinmektedir. Kökeni Yunanca da “glu” yani yapıştırıcı anlamına gelen kolajen, vücudun bir arada tutulmasını sağlayan, dayanıklılığı artıran ve cilde esneklik kazandıran en önemli proteinlerden biridir. Birbiri üzerine sarılmış olan üç adet alfa zincirinden meydana gelmektedir. Vücudun her yerinde bulunan bir protein olan kolajen, yaşlandıkça azalmaya başlamaktadır.