• Online Yardım
  • Sıkça Sorulan Sorular
  • 0(216) 643 00 60
  • EN YAKIN ECZANE
Sadece Eczanelerde

İyi Yaşam Rehberi

Hyaluronik Asit Ciltte Ne İşe Yarar?

Hyaluronik asit, cildin nem oranını düzenleyerek sağlıklı ve dinç bir görünüm kazandırır. Kırışıklıklara ve kuruluklara iyi gelerek, yaraların hızlı iyileşmesini sağlar.

Hyaluronik Asit Ciltte Ne İşe Yarar?

Hyaluronik asit, cildin nemli kalmasına yardımcı olan bir maddedir. Cilt bakım bileşenleri arasında nemlendirici özelliğinden dolayı bulunan bu madde özellikle cilt, göz, akciğerler, prostat, ve eklem bölgelerimizde bol miktarda bulunur. İnsan vücudundaki hyalüronik asidin yarısı deride bulunmaktadır. Kayganlık ve doku hidrasyonunu sağlamak baş görevi olan bu madde kendi ağırlığının bin katına kadar su tutma özelliğine sahiptir.

Yaşın ilerlemesiyle birlikte vücutta bulunan
kolajen ve hyaluronik asit seviyeleri azalır. Bunlardan kaynaklı olarak ciltte kırışıklık, nemini kaybetme gibi sorunlar baş gösterirken, eklemlerde ise eklem ağrısı, aşınma ve yıpranma gibi sorunlar ortaya çıkar. Hyalüronik asit ve balık kolajeni, yaşlanma ve vücuttaki miktarlarının azalması gibi durumların önlenmesinde takviye edici gıda formüllerinde kullanılmaktadır. Gıda takviyesi olarak alınabilen hyaluronik asit, yapılan çalışmalar sonucunda, ciltteki kırışıklık derinliğinde ve hacminde bir azalmaya, cilt parlaklığında, canlılığında ve neminde kesin çözüme sebebiyet verdiği gözlenmiştir. 

Hyaluronik Asit Faydaları Nelerdir?

  • Eklem sorunlarına,
  • Cilt kırışıklıklarına,
  • Yaraların hızlı iyileşmesine,
  • Göz kuruluğuna 
  • Özellikle eklemlerde aşınma ve yıpranmadan kaynaklanan osteoartrit tedavisinde kullanılır (Eklem içine enjekte edilerek kullanılıyor).

Kullanımında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Şu an piyasada bulunan pek çok sayıda hyaluronik asit preparatları mevcuttur. Ancak kullanılan hyaluronik asit kaynağı özellikle dikkat edilmesi gereken noktadır. Bazı ürünlerin kaynağında horozibiği kullanılabiliyor bu yüzden tavuk, yumurta gibi ürünlere alerjisi olan insanların dikkat etmesi gerekmektedir. Keza vejetaryen ve vegan kişilerin bu açıdan incelemesi uygun olur.

Hamilelik veya emzirme dönemine yönelik etkileri tam olarak çalışmadığı için bu dönemlerde kullanımına dikkat edilmesi önerilir. Aynı zamanda kanser hücrelerinin Hyaluronik asite duyarlı olduğu tespit edildiği için tedavisinde kullanımına yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Fakat henüz kesin bir sonuca varılamadığından dolayı kanserle ilişkisi veya bir geçmişi olan kişilerin kullanımından kaçınması öneriliyor.

YAZIYI OKUYANLAR BU YAZILARI DA OKUDU

sporcular-icin-kolajen-takviyeleri

Sporcular İçin Kolajen Takviyeleri Neden Gereklidir?

Son yıllarda pek çok kişinin merak etmeye başladığı kolajen takviyeleri, gündelik hayatta olduğu gibi spor hayatında da farklı faydalar sunuyor. Alınacak olan kaliteli bir kolajen takviyesi ile özellikle güçlü, esnek tendon ve yüksek performansa destek olunabiliyor. Böylelikle spor hayatında çok daha iyi bir deneyim elde etmek mümkün hale geliyor.

Kolajen Nedir, Kolajenin Faydaları Nelerdir?

Kolajen, vücutta bulunan bir aminoasit olarak bilinmektedir. Kökeni Yunanca da “glu” yani yapıştırıcı anlamına gelen kolajen, vücudun bir arada tutulmasını sağlayan, dayanıklılığı artıran ve cilde esneklik kazandıran en önemli proteinlerden biridir. Birbiri üzerine sarılmış olan üç adet alfa zincirinden meydana gelmektedir. Vücudun her yerinde bulunan bir protein olan kolajen, yaşlandıkça azalmaya başlamaktadır.

Balık Kolajeninin Diğer Kolajenlerden Farkı Ne?

Kolajen Nedir ?

Kolajen, insan vücudunda en çok bulunan proteindir. Vücutta canlılığı ve esnekliği sağlayan kolajen aynı zamanda yıpranan dokuları yenileme özelliğine de sahiptir. Kolajen ile eklem ağrısı, tendon kopması, kıkırdak erimesi veya cilt kırışması gibi durumlar onarılabilmektedir.