SIKÇA SORULAN SORULAR ve CEVAPLARI
   1.Besin desteği nedir?

Anne karnından itibaren insan vücudunun sağlıklı gelişimi için dışarıdan alınan besinlere ihtiyaç duyulmaktadır.

Bu bakımdan protein, karbonhidrat, vitaminler, mineraller bakımından yeterli ve dengeli beslenme sağlığın korunması ve hastalıkların önlenmesi bakımından önemlidir.

Sağlığımız için ihtiyacımız olan  vitaminler, mineraller ve diğer bazı elementler besinlerimizde doğal olarak bulunmaktadır.  Fakat ;  

 • Yoğun yaşam şartları
 • Olumsuz çevre koşulları ,
 • İşlenmiş besinler,
 • Giderek artan stres etkenleri (trafik, iş ilişkileri, hızlı yaşam) düzenli olarak dengeli bir diyet uygulanmasını zorlaştırmaktadır.
 • Besinleri hazırlarken kullandığımız yanlış pişirme tekniklerinden ötürü, besinler içerisindeki yararlı maddelerin kaybolması,
 • Mevsimsel beslenmeye bağlı  görülen vitamin eksikliği,
 • Vücudumuzda üretilemeyen temel bazı maddelerin mutlaka besinlerle dışarıdan alınması gerekliliği ( proteinler, aminoasitler, esansiyel yağ asitleri v.b)
 • Beslenme sırasında çoğunlukla temel besinlerin alınmasına dikkat edilmemesi ve tek yönlü beslenme şekli
 • Sigara , alkol kullanımı gibi faktörler nedeni ile yetersiz kalan mikrobesinler beslenmeye ilaveten alımı önem arzetmektedir
 • .

Besin destekleri:Bir ya da birden fazla besin ögelerinden oluşan ve günlük alım dozu belirlenmiş ürünlere Besin Destekleri veya Takviye Gıdalar denilmektedir. Fizyolojik olarak yarar gösteren bu ürünler ilaç sınıfına girmezler.

 

Besin destekleri genel olarak; vitaminler, mineraller, aminoasitler, esansiyel yağ asitleri, posa, çeşitli bitkiler ve bunların ekstrelerini de kapsayan geniş bir yelpazeye sahiptir. Bunların kullanım amacı normal diyetle alınamayan mikrobesinleri takviye etmektir.

Beslenme sorunlarının tedavisi ve önlenmesi amacıyla diyetin desteklenmesi ve besinlerin zenginleştirilmesi, hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde yaygın olarak kullanılan girişimsel (müdahale) yöntemlerdir. Besin destekleri çok sınırlı enerji içeren diyetler uygulandığında, vitamin ve minerallerin yetersiz alımının söz konusu olduğu durumlarda önemli kaynaklardır. Besin desteği, diyetle besin alımının yetersiz olması, besin öğeleri alımının önerilenin altında olması, özel durumlara bağlı olarak gereksinmede artış olması ve hücre işlevlerinin düzeltilebilmesi için farmakolojik etki beklentisinin olması gibi durumlarda uygulanır.

 

ADA'nın (Amerika Diyetisyenler Derneği'nin) vitamin ve mineral besin desteklerinin kullanımına yönelik durum raporunda; diyetin yeterli olmadığı veya vitamin ve mineral desteğine gereksinme duyulduğu durumlarda; bilimsel olarak etkinliği ve güvenli olduğu kanıtlanmış ve kabul görmüş ise günlük diyete besin desteği (suplemantasyon) yapılmasının uygun olacağı rapor edilmektedir. Yapılan araştırmalar takviye gıdaların etkinliğini göstermektedir. Besin destekleri ile yapılmış olan çalışmalar ve yayınlanmış olan makaleler besin takviyelerinin gerçekten işe yaradığını ispatlamaktadır.

 

 

2.Besin desteği tercih ederken nelere dikkat edilmelidir?

 • Öncelikle besin desteklerinde kalite önemlidir.Besin desteklerinin amacı yaşam kalitesini yükseltmek ve hastalıklara yakalanma riskine karşı koruma sağlamaktır.Nutraxin ürünlerinde tüm üretim,laboratuar ve dağıtım tesisiyle hammaddeden son kullanıcıya kadar olan süreçte kaliteyi garanti edilmektedir.Iso 22000 ,Helal ve Kosher sertifikaları ile gıda güvenilirliği sunmaktadır.Sentetik tatlandırıcı,koruyucu ve renklendirici kullanılmamaktadır. Dünyanın en iyi hammadde sağlayıcılarından temin edilen hammaddeler,GMP standartlarında üretilmektedir.Ürün içeriklerinde bitki tozu yerine standardize bitki özleri içermektedir. Bu nedenle şişe içinde bulunan her kapsülde / her tablette  bitki ekstresinin aynı oranda bulunduğunu garanti edilmektedir. İçerik farklılık göstermemektedir. İstenen optimum etki sağlanmaktadır.Her kullanımda aynı etkinin gösterilmesi açısından büyük bir avantaj sunmaktadır. Ayrıca ürünlerdeki besin ve bitkilerin etkinliğini ışığa,ısıya ve neme karşı koruyacak olan amber renkli cam şişeler kullanılmaktadır.
   3.GMP standartlarında üretim ne demektir?

GMP (Good Manufacturing Practices) , İyi üretim Uygulamaları anlamına gelmektedir. GMP standartlarında üretim,hammaddeden son kullanıcıya kadar olan süreçte hammadde, işleme, ürün geliştirme, üretim, paketleme, depolama, dağıtım aşamalarında kesintisiz uygulanması gereken  bir kalite kontrol unsurudur. Nutraxin ürünleri 35.000 metrekarelik alan üzerine kurulu Biota Laboratuvarları’nda GMP standartlarında üretilmektedir.

   4.Ürünlerin saklama koşulları nelerdir?

Ürünlerin ambalajlamasında besin ve bitkilerin etkinliğini ışığa,ısıya ve neme karşı koruyacak olan amber renkli cam şişeler kullanılmaktadır.Üretimden son kullanıcıya ulaşana dek ,ürünün tüm özellikleri muhafaza edilmektedir.Ürün kullanıma başladıktan sonra serin ve kuru bir yerde tercihen oda sıcaklığında ağzı kapalı bir şekilde muhafaza edilmelidir.

   5.Ürünler hakkında detaylı bilgiye nereden ulaşabilirim?

Ürün bilgisi için 0216 643 00 06 nolu danışma hattımızdaki uzman kadromuzdan destek alabilirsiniz.

   6.Yumuşak kapsüllerde kullanılan jelatinin kaynağı nedir?

Yumuşak kapsüllerimiz Helal sertifikasına sahip sığır jelatininden üretilmektedir.