HAREKET ÖZGÜRLÜĞÜ

Osteoartrit Nedir?

Osteoartrit ya da kireçlenme,

eklemlerde kıkırdak yıkımından (eklem harabiyeti) dolayı oluşan eklem ağrılarına ve eklem tutukluğuna yol açan bir hastalıktır.

 

Tüm dünyada en sık görülen eklem hastalığıdır.

Kireçlenmede kemiği saran kıkırdak dokuda harabiyet oluşmaya başlar.Kıkırdak dokunun aşınması ile küçük kemik çıkıntıları meydana gelir.Eklem normal şeklini kaybeder ve her harekette kemik yüzleri birbirine sürtünmeye başlar.Bu durum eklem bölgesinde şişlik,hareket kabiliyetinin azalması ve ağrının oluşmasına neden olur. Kıkırdak yapının bozulmasının yanısıra, eklemler arasında bulunan kayganlığı artırarak sürtünmeleri engelleyen ve eklemin beslenmesini sağlayan eklem arası sıvının da kalitesi bozulmaya başlar.

-Merdiven inip çıkarken zorlanmalar

-Topallama

-Eğilip kalkarken zorluk

- Yataktan kalkarken ya da uzun süreli oturma sonrası tutukluk

-Eklem hareket ettirildiğinde çıtırtı sesi duyulması gibi şikayetler başlar.

Yaşanan tüm bu olumsuzluklar dikkate alınmalı ve hekime danışılmalıdır.

 

Osteoartrit Hangi Eklemlerde Görülür?

Osteoartrit herhangi bir eklemi etkileyebilir fakat genellikle kalçada, dizlerde ve belkemiğinde oluşur. Aynı zamanda parmak eklemlerinde de, özellikle ellerde tırnağa yakın eklemlerde ve ayakta baş parmak kökündeki eklemde oluşur.

 

Osteoartrit Oluşmasında Etkili Faktörler Nelerdir?

1.YAŞ: Yaş ilerledikçe kıkırdak yapısı bozulmaya başlayacağı için, osteoartrit görülme sıklığı artar. Özellikle 65 yaş üstü kişilerde görülme sıklığı %80’dir.

2.CİNSİYET: Kadınların erkeklere göre yaklaşık olarak 2.6 kat daha fazla osteoartrit riski taşıdıkları saptanmıştır.

3.HAREKETSİZLİK: Eklemin esnekliğini kaybetmesine ve eklemi destekleyen kasların zayıflamasına neden olarak kireçlenme riskini artırır.

4.GENETİK FAKTÖRLER : Ailesinde kireçlenme hikayesi olanlarda görülme olasılığı yüksektir.

5.FAZLA KİLO: Vücut ağırlığının artması ile özellikle ağırlık binen diz ve kalça eklemlerinde kireçlenme gelişimi gözlenebilir.

6.KAS GÜÇSÜZLÜĞÜ : Kaslardaki zayıflık eklemlere daha fazla yük binmesine sebep olarak,osteartrit gelişimine neden olabilir.

7.TRAVMALAR-MESLEKİ ZORLANMALAR : Eklemlere aşırı yüklenilmesi ve zaman içinde tekrarlanan travmalar osteoartrite yol açabilir.

8.SPOR AKTİVİTELERİ : Eklemlere alınan darbeler veya eklemlerin uygun olmayan hareketleri sonucu eklem kıkırdağı yaralanması ile osteoartrit oluşum riski artabilir.

 

Kireçlenme Tedavisinde Yaklaşım Nasıl Olmalıdır?

Tedavide;

-Eklem ağrısının ve şişliğin azaltılması

-Hareket kolaylığı sağlatılması

-Hastalığın ilerlemesinin önlenmesi

-Sakatlığın önlenmesi

-Yaşam kalitesinin yükseltilmesi öncelikli olarak hedeflenmektedir.

Tedavi planında;

  1. Hastanın bilgilendirilmesi hastalıkla mücadelede yarar sağlayacaktır. Yaşam tarzını değiştirmek önemlidir.(Düzenli beslenmek,aşırı kilodan kaçınmak,eklemleri doğru kullanmak,hareketli yaşamı tercih etmek-aşırıya kaçmadan,düşmelerden korunmak,genel ve lokal istirahatlerde bulunmak gibi)
  2. Fizik tedavi/Egzersiz: Doktorunuz size fizik tedavi önerebilir.Fizik tedavi ve size önereceği evde yapacağınız egzersizler eklem esnekliğini artıracaktır.
  3. İlaç/Destekleyici Alternatif Tedavi:Yakınmalara yönelik önerilen ilaçlar, ağrı kesiciler, eklem içi enjeksiyonlar ile eklem sağlığını destekleyen takviyeler de tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır.